En İyi 5 WordPress Site Haritası Oluşturma Eklentisi

Wordpress Site Haritası Oluşturma Eklentisi

En İyi 5 WordPress Site Haritası Oluşturma Eklentisi ile Arama Motorlarına Kayıt Olun

WordPress websitesi açtınız ve aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyorsunuz. Bunun için arama motorlarına (Google, Bing, Yandex vb.) sitenizi tanıtmanız gerekir. Sitenizi tanıtmanın en iyi ve etkili yolu ise bir site haritası (sitemap) oluşturup arama motorlarına kaydetmek. Bunun için sitenizdeki yazıları ve sayfaları wordpress site haritası oluşturma eklentisi ile belli bir formata göre düzenleyip Google Search Console gibi arama motorlarının webmaster sayfalarına kayıt etmeniz gerekiyor.

Listedeki 5 eklentiden 4 tanesinin ücretsiz sürümü var ve ücretsiz sürüm ile kaliteli site haritaları oluşturabilirsiniz.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ve sitenizin arama motorlarında listelenmesi için site haritası oluşturmak tek başına yeterli olmayacaktır. Ayrıca sitenizin açılış hızı, url yapısı gibi bir çok önemli etken sitenizin üst sıralarda çıkmasında etkilidir. WordPress sitenizin açılış hızını buradan kontrol edebilirsiniz.

Aşağıda WordPress için en popüler olan sitemap eklentilerini sizler için derledim.

1- Google XML Sitemaps

GooglevXml Sitemaps Eklentisi
Google Xml Sitemaps, WordPress Site Haritası Oluşturma Eklentisi

18 Milyon’dan fazla indirilen ve 1 Milyon’dan fazla sitede aktif olarak kullanılan bu eklenti, en popüler site haritası oluşturma eklentileri arasında lider konumda bulunuyor.

 Google Xml Sitemaps Eklentisi- 2
Google Xml Sitemaps Ayarları

Google XML Sitemaps eklentisini kurunca, temel ayarlar yukarıda gördüğünüz şekilde geliyor. Eklenti Google ve Bing arama motorlarına otomatik olarak site haritanızı gönderiyor. Ancak ben daha detaylı sonuçlar almanız için Google ve Bing Webmaster sayfalarına kayıt olmanızı ve sitenizin haritasını ayrıca eklemenizi öneriyorum.

Yukarıdaki temel ayarlar harici herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Site haritasında ana sayfa, sabit sayfalar ve blog yazılarınız yer alacak.

Not: Site haritanızda, kategoriler, etiketler gibi sayfaların bulunmasını önermiyorum. Bunlar arama sonuçlarında aynı içeriklerin farklı isimlerle yayınlanmasını sağlayacak(duplicate content) buda sitenizin arama motorları karşısındaki kalitesini düşürecektir.

2- Yoast Seo

Wordpress Yoast Seo Eklentisi
WordPress Yoast Seo Eklentisi

Yoast Seo, wordpress için en popüler SEO eklentileri arasında yer alıyor. Site haritası olmadan seo olmaz demek doğru olur. Bu nedenle Yoast Seo’yu sitenize kurduğunuzda arama motoru optimizasyonu için size sunduğu bir çok özelliğin yanı sıra ayrıca site haritası oluşturmanıza imkan tanıyor.

Wordpress Yoast Seo Ayarları
WordPress Yoast Seo Ayarları

Ben teknolojilab.com ‘da wordpress site haritası oluşturma eklentisi olarak Yoast Seo eklentisini kullanıyorum. Eklenti yüklendiğinde site haritaları kısmı ayarları yukarıdaki resimde göründüğü gibi geliyor. Resimde kategori ve etiketlerin site haritasından çıkarılması için gerekli ayarlar görülüyor.

3- All in One Seo Pack

Yukarıdaki linkten WordPress için All in One Seo Pack eklentisini kurduğunuzda, aşağıdaki resimde göründüğü gibi Site Haritaları özelliğini aktifleştirmeniz gerekiyor.

Wordpress All in One Seo Eklentisi Ayarları - 1
WordPress All in One Seo Eklentisi Ayarları – 1

All in One Seo eklentisin de XML Sitemaps özelliğini aktifleştirince default olarak gelen ayarları ben önermiyorum. Şunu kesinlikle belirtmekte fayda var. Site haritanızda, yalnızca yazılar, sabit sayfalar (hakkında, anasayfa v.s) olması yeterlidir. Bunun dışında, etiketler, kategoriler sayfası, yazarlar sayfası gibi listelerin site haritasında olması arama motorları tarafından sitenizin yanlış listelenmesine neden olur.

All in One Seo Pack eklentisini doğru yapılandırmak için ayarları aşağıdaki resimde olduğu gibi düzenlemenizi öneririm

Wordpress All in One Seo Ayarları - 2
WordPress All in One Seo Ayarları – 2

4- Premium SEO Pack

Yukarıda verdiğim ilk 3 wordpress site haritası oluşturma eklentisi ücretsiz olarak bir çok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor. Premium sürümleri ile ek özellikleri de edinebiliyorsunuz.

Ancak Premium Seo Pack eklentisinin ücretsiz sürümü bulunmuyor. 40 Dolar ‘a satılan eklenti son yıllarda kullanıcı kitlesini hızla artırıyor. Eklenti site haritaları dahil olmak üzere iyi bir SEO için gerekli olan hemen hemen tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Wordpress Premium Seo Pack Eklentisi
WordPress Premium Seo Pack Eklentisi

Eğer yeni bir site açtınız ve sitenizin seo ayarlarını baştan sona düzenlemek istiyorsanız ve buna harcayacak 40 Dolar ınız var ise Premium Seo Pack ile site haritası oluşturup, url yapısını düzenleyebilir, sitenizdeki script dosyaları ve resimleri sıkıştırarak sitenizin hızını artırabilirsiniz.

5- Google Sitemap

Google Sitemap by Bestwebsoft WordPress Eklentisi
Google Sitemap by Bestwebsoft WordPress Eklentisi

Google Sitemap eklentisi 1. sıradaki eklentiye benzerlik gösteriyor. Eklentinin özelliği yalnızca site haritası oluşturmak ve bunu Google Search Console’a  (eski adı ile Google Webmaster Tools) eklemek.

Eklenti bugüne kadar 1 Milyon dan fazla indirilmiş ve 100 Bin’den fazla site eklentiyi aktif olarak kullanıyor. Google Sitemap ücretsiz sürümü bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Ücretli sürümü satın alarak, istediğiniz yazı yada sayfayı site haritasından çıkarma özelliğine sahip oluyor sunuz.

SONUÇ: 

En iyi 5 WordPress site haritası oluşturma eklentisi listesinde benim favorim 2. sırada yer alan ve teknolojilab sitesinde de kulandığım Yoast Seo eklentisi. Ancak, tam bir seo paketi kurmadan yalnızca site haritası eklentisi kurmak istiyorsanız 1. sıradaki Google XML Sitemaps eklentisini öneririm.

Ayrıca Google dan daha fazla ziyaretçi almak için site performansını artırın. Bunun için yazılarınızdaki resim boyutlarını küçültmeniz gerekir.

 

Bir cevap yazın