Windows 10 Güncelleştirme Kapatma Nasıl Yapılır? 3 Farklı Metot

Windows 10 Güncelleştirme Kapatma

Windows 10 Güncelleştirme Kapatma

Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarlar da her güncelleştirme geldiğinde bilgisayarınız otomatik olarak güncelleştirmeleri indirmeye başlar. Dolayısı ile aniden internetinizde yavaşlama gözlemleyebilirsiniz. Bu makalemde Windows 10 güncelleştirme kapatma işleminin nasıl yapılacağını açıklayacağım. Windows 10 update kapatma işlemini 3 farklı metot ile gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10’dan önceki Windows sürümlerinde bildiğiniz gibi denetim masasında “Güncelleştirmeleri hiç bir zaman denetleme”, “Güncelleştirmeleri denetle ancak karşıdan yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak” gibi seçenekler bulunuyor idi.

Windows 7 Güncelleştirmeleri Kapat
Önceki Windows sürümlerindeki güncelleştirmeleri kapat seçeneği

Yukarıdaki resimde göreceğiniz, eski Windows sürümlerinde bulunan seçenekler Windows 10’un ayarlar kısmında bulunmuyor. Bu nedenle güncelleştirmeleri kapatmak için daha farklı metotlar kullanmamız gerekiyor. O metotları aşağıda açıkladım.

1- Hizmetler’i kullanarak Windows 10 Update Kapatma

Windows 10 güncelleştirme kapatma konusunda garanti sonuç almak istiyorsanız “Hizmetler” uygulaması üzerinden güncelleme servisini devre dışı bırakmanızı öneririm.

Windows 10 Hizmetler
Arama kısmına “Hizmetler” yazıp çıkan arama sonucuna tıklayın.

Öncelikle görev çubuğu üzerinde Windows logosunun yanında bulunan arama kısmına “hizmetler” yada “services” yazarak hizmetler uygulamasını açmanız gerekiyor.

Windows 10 da arka planda çalışan servisler Windows 10’nun hizmetler (services) uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor. Windows Update servisini, Hizmetler uygulaması üzerinden devre dışı bırakarak Windows 10 güncelleştirmelerini tamamen kapatabiliriz.

Windows Update Service
Servisler listesinden “Windows Update” servisini bulun.

Açılan pencerede Windows arka planında çalışan servisler yer alıyor. Güncelleme ile igili olan servis “Windows Update”i bulup çift tıklayarak açın.

Windows 10 Update Kapatma
Windows Update’i “Devre Dışı” bırak şeçeneği ile kapatın.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi öncelikle “Başlangıç türü:” kısmındanki seçeneklerden “Devre Dışı” seçeneğini seçin. Böylece Windows yeniden başlarken Windows Update servisi başlamayacak ve bilgisayarınız güncelleştirmeleri tekrar kontrol etmeyecek.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan güncelleştirme servisini hemen durdurmak için üstteki resimde görüldüğü gibi “Durdur” butonunu tıklamanız gerekiyor.

Windows 10 güncelleştirme kapatma için Windows Update servisini devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarınız güncelleştirme denetlemeyi ve indirmeyi durduracaktır. Bundan sonra Windows 10 ayarlarında bulunan “Güncelleştirmeleri Denetle” kısmında hata uyarısı alacaksınız.

Windows 10’a gelen güvenlik güncelleştirmelerini ve yeni özellikleri edinmeniz için güncelleştirmeleri dönem dönem yapmanızı öneririm. Devre dışı bıraktığınız güncelleştirmeleri tekrar edinmek için Windows Update servisi “Başlangıç Türü:” kısmından “Otomatik” seçeneğini seçmenizi daha sonrada “Başlat” butonuna tıklayarak Windows 10 otomatik güncelleştirme servisini tekrar aktif edebilirsiniz.

2- Tarifeli Bağlantı ile Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatma

Kullanıcıların Windows 10 otomatik güncelleme kapatma istemelerindeki asıl amaçlardan birisi güncelleştirmelerin indirilmesi sırasında internet hızının yavaşlaması. Ayrıca kotalı internet kullanıcıları bazen büyük boyuttaki güncelleştirmeleri aldıklarında kota sorunu yaşayabiliyorlar.

Windows 10 ile birlikte “Tarifeli Bağlantı” seçeneği geldi. Microsoft’un bu özelliği Windows 10’a eklemesin deki asıl amaç kota sorunu yaşayan kullanıcıların daha az veri kullanmasını sağlamak.

Windows 10 Tarifeli Bağlantı
Windows 10 Tarifeli Bağlantı

“Tarifeli Bağlantı” özelliğini aktif ettiğiniz zaman bilgisayarınız kritik olarak sınıflandırılan güvenlik güncelleştirmelerini indirecek ancak Windows 10’a eklenen yeni özellikler yada sürücü güncelleştirmeleri gibi verileri indirmeyecek. Böylece her güncelleştirmeyi edinmemiş olacaksınız.

“Tarifeli Bağlantı” özelliğini aktif etmek için:

 1. Windows 10’un ayarlar menüsünü açın. (başlat menüsündeki arama kısmına “ayarlar” yazıp sonucu tıklayabilirsiniz. Yada Win + I tuş kombinasyonu ile ayarlara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.
 2. “Ağ ve İnternet” ayarlarına tıklayın.
 3. “WiFi” kısmına sonrasında ise “Gelişmiş Ayarlar” a tıklayın. Buradan “Tarifeli Bağlantı” seçeneğini “Açık” hale getirebilirsiniz.

NOT:  “Tarifeli Bağlantı” seçeneğinin Windows 10 yıl dönümü güncellemesi sonrasında bulunduğu yer değişti. Eğer bu seçeneği yukarıda açıkladığım şekilde bulamazsanız “WiFi” kısmına geldikten sonra bağlı bulunduğunuz wifi ağının üzerine tıklayın.

Tarifeli bağlantı seçeneği yalnızca kablosuz olarak internete bağlandığınız durumlar için geçerlidir. Eğer kablo ile internete bağlanıyorsanız bu özellik işinize yaramayacaktır. WiFi modun da iken bilgisayarınız bir çok güncelleştirmeyi almayacaktır. Ancak kabloyu taktığınızda almadığı güncelleştirmeler tekrar bilgisayarınıza indirilecektir.

3- Yapılandırma Ayarlarını Değiştirerek Windows 10 Güncelleştirme Kapatma 

Güncelleştirmeler ile ilgili yapılandırma ayarlarını değiştirerek te Windows 10 Update kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu metodu Windows 10’a uyguladığınız zaman, aynı daha önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi güncelleştirmeler indirilmeden ve yüklenmeden önce size sorulacaktır.

Windows 10 güncelleştirmeleri ile ilgili yapılandırma ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki ayarları uygulamanız gerekiyor.

1- “Çalıştır” (run) uygulamasını açın. (bunun için arama kısmına çalıştır yazabilirsiniz. Yada Windows + R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.)

Windows 10 Çalıştır Uygulaması
Windows 10 “Çalıştır” Ekranı

2- Aç kısmına “gpedit.msc” yazarak “Tamam”a tıklayın.

Windows 10 Güncelleştirme Kapatma -2
Windows 10 Güncelleştirme Kapatma / Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır

3- Açılan ekranda (Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi) sırası ile “Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> Windows Update -> Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır seçeneğini çift tıklayıp açın.

Windows 10 Güncelleştirme Kapatma -3
Otomatik güncelleştirmeleri yapılandır / “Otomatik karşıdan yükle ve kurma için uyar” seçeneğini seçin.

4-  Yukarıdaki resimde gördüğünüz yapılandırma ekranı açıldığında, öncelikle mevcut durumu “Etkin” hale getirmeniz gerekir. Etkin hale getirdikten sonra seçenekler kısmından “2- Karşıdan yükleme ve kurma için uyar” seçeneğini seçin. “Tamam” tıklayarak ayarları kaydedin.

5- “Windows + I Tuş kombinasyonu” -> “Güncelleştirme ve Güvenlik” -> “Güncelleştirmeleri Denetle” tıklayarak yeni ayarlarınızı kaydedin.

6- Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yukarıda detaylı olarak açıkladığım Windows 10 update kapatma işlemini bu video‘da detaylı olarak açıkladım.

SONUÇ:

Windows 10 güncelleştirmelerini düzenli olarak almanızı öneririm. Ancak hiç beklenmedik bir anda yavaşlayan internet yada yeniden başlatma gereksinimleri kullanıcıları güncelleştirme yapmaktan alıkoyuyor. Bu durumda yukarıdaki metotları kullanarak Windows 10 güncelleştirme kapatma işlemini gerçekleştirebilir siniz.

Windows 10 kullanıcısı iseniz Windows 10 Defender Kapatma makelemi de inceleyebilirsiniz.

25 comments

 1. Özgül Saka

  Daha önce indirilmiş güncelleme yüklenmesinde sorunlar yaşandığı için ilk anlattığınız yöntemi denedim fakat bilgisayar tekrar güncelleştirmeye çalışıyor ve bir süre sonra kapanıyor yardımcı olabilir misiniz?

 2. Yusuf Acemoğlu

  Harika oldu. İlk ve üçüncü metodu yaptım zaten birinci metod fazlasıyla işe yaradı. Windows update kafasına göre güncelleme indirip her seferinde bilgisayarımın çökmesine neden oluyor o nedenle bu makaleyi okudum ve işime yaradı. Adamsın be abi!

 3. Ahmet İzgür

  Teşekkürler. Microsoft da Apple yolundan gitmeye başlayarak güncellemeler ile bilgisayarları özellik ekleme ve iyileştirme bahanesiyle yavaşlatmaya çalışıyor. Son güncelleme (8 Mayıs 2018 sürümü) SSD kullanmama rağmen bilgisayarı geç açılmasını sağladı ve flash player inanılmaz kasmaya başladı. Eski sürüme dönerek kapattım. Önemli güvenlik güncelleştirmeleri takip edilmeli onun haricinde kesinlikle sistem güncellemesi yapamayın.

 4. Hülya D

  merhaba. Yapılandırma Ayarlarını Değiştirerek Windows 10 Güncelleştirme Kapatma yı uygulamaya çalışıyorum. ama gpedit.msc bulunamadı yazıyor. ben yalnızca bilgisayarıma uyumlu olmayan bir güncellemeyi istemiyorum. nasıl engelleyebilirim. kapatamıyorum bilgisayarı güncelleme yapacak diye , çünkü daha yeni formatladım

 5. Boyama Kanalı

  windows 10 a geçtiğim güne lanet olsun. bu o.çoukları 30 gün geri dönme süresince çok güzel işleyen w10 u 31. gün bok gibi yaptı ve hala onunla uğraşıyorum. en son bu hafta verile güncelleme de herkeste %42 de takılıp kalıyor 2 kere denedim ikisinde de aynısı oldu ve eri geldim. geri gelince de usb sürücüleri vs bozuldu io driver booster ile düelttim ve kapattım. şu teknolojide insanlara bunu yaşatıyorsunuz ya lanet olsun size şerefszler

Bir cevap yazın