Twitter Hesap Onaylatma (Mavi Tik Almak) Nasıl Yapılır

Twitter Hesap Onaylatma Nasıl Yapılır?

Twitter Hesap Onaylatma Nasıl Yapılır ?

Popüler sosyal ağ sitesi Twitter’da mavi tik (mavi rozet, onaylanmış hesap, verified account) hesabı sahibi olmayı hepimiz istemişizdir. Özellikle ünlü kişilerde ya da ünlü kuruluş hesaplarında yer alan onaylanmış hesap rozeti hakkında internette bir çok yer de asılsız bilgiler bulunuyor. Bu yazımda sizlere onaylanmış hesabın ne olduğunu ve twitter hesap onaylatma işleminin nasıl yapılabileceğini anlatacağım.

Bu Makale Güncellendi: 23.07.2016

Twitter Mavi Tik
Ünlü Twitter hesaplarında yer alan mavi tik

Öncelikle Twitter’da onaylanmış bir hesapta yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi mavi bir rozet yer alır. Twitter hesap onaylatma işlemi, önemli kişi yada kurumların gerçek olup olmadığını belirlemek için Twitter tarafından oluşturulmuş bir özelliktir. Twitter’ın yaptığı son güncelleme ile Twitter onaylı hesap özelliği tüm kullanıcılara açık hale getirildi.

Twitter’ın resmi sitesi hariç hiçbir site sizlere onaylanmış hesap vaad edemez. Bu nedenle sizlere bu konu hakkında bilgi verirken, resmi twitter sayfalarından yararlandım. İnternette yer alan ancak twitter tarafından açıklanmamış verilere inanmamanızı öneririm.

Twitter son yaptığı güncelleme ile Onaylanmış Hesap başvurusu yapmayı herkese açık hale getirdi. Twitter hesap onaylama işlemi için bir form oluşturdu. Bu formu doldurarak sizde profilinizde mavi tık’a sahip olabilirsiniz.

Ancak Twitter hesabınızın onaylı olması için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Twitter’ın resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre güncellenmiş şartlar şu şekilde:

Onaylanmış bir telefon numarası
Doğrulanmış bir e-posta adresi
Kişisel bilgiler
Bir profil fotoğrafı
Bir doğum günü (şirket, marka veya kuruluşlara ait olmayan hesaplar için)
Bir web sitesi
Tweet gizlilik ayarlarında Tweetlerin herkese açık olarak ayarlanmış olması

Yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonra başvuru yapmak için: Twitter Hesap Onaylama Formu‘na buradan ulaşabilirsiniz.

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır, Onaylanmış Hesap için Tweet Sayısı Önemli midir?

Twitter resmi sayfasında şu açıklama yer alıyor:

“Müzik, oyunculuk, moda, yönetim, politika, din, gazetecilik, medya, spor, iş dünyası ve diğer temel ilgi alanlarında çok aranan kullanıcılara odaklanırız. Onaylama şartlarımızı sürekli olarak güncelleriz. Takipçi ya da Tweet sayısının onaylanmayı etkileyen bir faktör olmadığını unutmayın.”

Yukarıdaki açıklama da görüldüğü gibi takipçi yada tweet sayısı onaylanmış hesap alma şansınızı etkilemiyor.

NOT: Bu makale Twitter’ın yeni güncellemesine göre güncellenmiştir. Aşağıda üzeri çizili olan paragraflar Twitter’ın son yaptığı güncelleme neticesinde geçerliliğini yitirmiştir. Bu nedenle makalede üzeri çizgili olan cümleleri dikkate almayınız.

Twitter hesap onaylatma işlemi için direkt olarak başvuru yapamazsınız. Twitter’ın sizi bulmasını ve iletişime geçmesini beklemelisiniz.

Twitter hesap onaylatma için şansınızı artırabilecek bazı uygulamalar var.

  • Bir blog yada web siteniz olmalı. Web sitenize takip et butonu koymalısınız.
  • Ayrıca, twitter profilinizdeki websiteniz kısmına websitesi adresinizi yazmalısınız. Böylece bloğunuz ve twitter hesabınız eşleşmiş olur.
  • Twitter profilinizde, Facebook, LinkedIn gibi hesaplarınızın linkini paylaşın. Bunlar sizin kim olduğunuzu daha net açıklayacaktır.

Yukarıdaki maddeleri yerine getirmiş iseniz, ilgi çekici birisi, ünlü bir firma, kullanıcıların sık ziyaret ettiği bir profiliniz var ise, twitter mavi tik almaya daha yakınsınız demektir.

Twitter Onaylanmış Hesaplar Resmi Bilgi Sayfası
Twitter Onaylanmış Hesaplar Resmi Bilgi Sayfası

Onaylanmış hesap edinme ile ilgili daha fazla bilgi almak için Twitter konu hakkında resmi bir sayfa oluşturmuş. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. 

Twitter Tarafından İletişime Geçileceksiniz

Bir gün uyandığınızda Twitter tarafından oluşturulmuş, @Verified hesabından, Twitter hesabı onaylatma ile ilgili direkt mesaj alacaksınız. Gelen mesajda yer alan linke tıklayarak onaylanmış hesap için gerekli adımları uygulamanız gerekiyor.

Not: Bir defa Twitter’da onaylatılmış hesap sahibi olduğunuzda, eğer kullanıcı adını, kullanıcı bilgilerini (resim vs.) değiştirir iseniz bu twitter mavi tik i tekrar kaybetmenize neden olabilir.

SONUÇ

Twitter hesap onaylatma işlemi için çeşitli yazılım v.s kullanmayın. Eğer Twitter’ın yukarıda belirtmiş olduğu şartları yerine getirirseniz en kısa zamanda Twitter onaylanmış hesap sahibi olabilirsiniz.

Twitter kullanıcısı iseniz bu makaleme de bir gün ihtiyacınız olabilir: Twitter hesap silme nasıl yapılır?

2 comments

Bir cevap yazın