Site Hız Testi Araçları

Site Hız Testi

Site Hız Testi Yapabileceğiniz Uygulamalar

Yeni bir site açtınız. Doğal olarak sitenizin her geçen gün daha fazla ziyaret edilmesini istiyorsunuz. Siteniz için en iyi trafik kaynağı arama motorları. Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarından ziyaretçi almak için harika bir içerik yazmanız yeterli olmuyor. Google son yıllarda algoritmalarını güncelleyerek site açılış hızını da Google da üst sıralar da çıkmak için bir kriter olarak ekledi. Site hız testi yapabileceğiniz çeşitli araçlar bulunuyor. Benim kullandığım en iyi 4 araç aşağıdaki gibi

1- Pingdom Tools

Site Hız Testi Pingdom Tools
Site Hız Testi Pingdom Tools

Pingdom Tools benim en çok kullandığım hız testi araçları arasında ilk sırada yer alıyor. Site hız testi yapmanız için herhangi bir uygulama yada eklenti kurmanıza gerek kalmadan websitesi adresinizi yazıp, “Test Now” butonuna basmanız yeterli.

Site Hız Testi Pingdom Tools
Site Hız Testi Pingdom Tools 2

Site web sitenize 100 üzerinden puanlar vererek derecelendirme yapıyor. Gördüğünüz gibi teknolojilab.com sitesi 100 üzerinden 96 aldı. Site açılış hızına bir etki eden bir çok faktör bulunuyor. (sitedeki resimler, tema, yüklenen script ve css dosyaları, hosting vs).

Pingdom tools Waterfall kısmında siteniz açılırken ne kadar dosya yüklendiğini gösteriyor. En çok nerede zaman harcandığını takip edebiliyorsunuz. Performance Grade kısmında sitenizin çeşitli kategorilerde ne kadar puan aldığını görüyorsunuz.

Pingdom Tools’a buradan ulaşabilirsiniz.

2- GTmetrix

Site Hız Testi GTmetrix
Site Hız Testi GTmetrix

GTmetrix te web sitesi sahipleri tarafından kullanılan popüler araçlar arasında yer alıyor. Analyze tuşuna bastığınızda siteniz bir çok kategoride değerlendiriliyor. Örneğin sitenizde bulunan script ve css dosyaları sıkıştırılmış mı, cdn kullanıyor musunuz gibi.

Site Hız Testi GTmetrix 2
Site Hız Testi GTmetrix 2

GTmetrix de Pingdom tools gibi sitenize 100 üzerinden bir skor belirliyor. Ayrıca bir çok önemli kriteri bünyesinde bulunduran YSlow aracını da destekliyor. Normalde Yslow kriterlerine göre sitenizi test etmek için tarayıcınıza eklenti yüklemeniz gerekiyor. GTmetrix bu kriterleri eklenti yüklemeden size sunuyor.

GTmetrix’e buradan ulaşabilirsiniz.

3- PageSpeed Insights

Site Hız Testi Pagespeed Insights
Site Hız Testi Pagespeed Insights

PageSpeed Insights Google tarafından oluşturulmuş bir araç. Diğer araçlardan farkı ise sitenizin hem masaüstü sürümünü hemde mobil sürümünü ayrı ayrı değerlendiriyor. PageSpeed Insights diğer araçlar gibi 1-100 arasında değerlendirme notu veriyor. Türkçe desteği olan araç ile siteniz Google’ın gözünde nasıl görünüyor test edebilirsiniz.

PageSpeed Insights ‘a buradan ulaşabilirsiniz.

4- WebPagetest

Site Hız Testi - WebPagetest
WebPagetest

WebPagetest size detaylı bir test imkanı sunuyor. Özellikle Dünya’nın her yerinden ziyaret alan global sitelerin bu aracı kullanması daha doğru olabilir.

Sitenizin test edileceği lokasyonu ve hangi tarayıcıda (masaüstü, mobil, opera, chrome gibi) test edeceğinizi belirleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak detaylı analizler sunan WebPagetest, sitenizi optimize etmek için yararlanabileceğiniz ücretsiz bir araç.

Webpagetest’e buradan ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

Ben oluşturduğum siteleri test ederken yukarıdaki 4 aracı kullanıyorum. Bunların dışında size önerebileceğim YSlow aracı da detaylı analizler sunuyor. Ancak Yslow u kullanmanız için tarayıcınıza eklenti kurmanız gerekiyor. (GTmetrix’in Yslow analizini online olarak size sunduğunu yukarıda belirtmiş idim)

Yslow Chrome ve Firefox eklentilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

1 Comment

Bir cevap yazın