Sanal Gerçeklik Nedir Nerelerde Kullanılır

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir? Nereler de kullanılır?

Sanal gerçeklik son yıllarda adından bolca söz edilen bir teknoloji. Firmalar arka arkaya sanal gerçeklik gözlüklerini tanıtmaya başladılar. (Samsung Gear Vr, Oculus Rift, Google Cardboard gibi) Gelecek yazılarımda bu gözlükleri teker teker inceleyeceğiz. Sanal gerçeklik nedir ?

Sanal gerçeklik, gerçek hayattaki ortamların bilgisayarlar aracılığı ile taklit edilmesine denir. Sanal gerçeklikte esas amaçlanan nokta, sanal gerçeklik kaskını taktığımızda kaskta (yada gözlükte) bulunan ortama adapte olup gerçekte bulunduğumuz ortamı unutmaktır. Sanal gerçeklik ortamları genelde kafanıza taktığınız bir kask yada gözlük ile oluşturulur.

Bazı durumlarda sanal gerçeklik gözlüğünü destekleyici aksesuarlar da olabilir.

Sanal Gerçeklik Aksesuarları: Silah
Sanal gerçeklik hissini artıran ortamlar.

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi durduğunuz konumun algılanmasını sağlayan bir platform, sizi başka bir ortama adapte eden bir gözlük ve bulunduğunuz ortamda ateş etmenizi sağlayan bir silah. Böylece sanal gerçeklik hissi artırılmış oluyor. Sizi kaskta gördüğünüz ortama daha çok adapte etmek için her şey kullanılabilir. Ateş ettiğiniz zaman ortama bir barut kokusunun salgılanması da sanal gerçekliği artıracak.

Bu pazara yatırım yapan firmalar, kullanıcıların sanal gerçekliğe nasıl daha kolay ulaşacağını hedefliyorlar. Bu nedenle gözlükler ile kullanıcılara maksimum his verilmek isteniyor. En iyi sanal gerçeklik gözlükleri‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

Hayatın Her Yerinde Sanal Gerçeklik 

Sanal gerçekliğin gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması bekleniyor. Şu anda bir çok similasyon ortamında sanal gerçeklik kaskları kullanılıyor.

 • Sağlık: Henüz tecrübe sahibi olmayan bir doktorun sanal gerçeklik ortamında sanal hastayı ameliyat ettiğini düşünün.
 • Sehayat: Yaz tatiliniz için plan yapacaksınız. Gideceğiniz oteli 360 derece gezmeye ne dersiniz?
 • Endüstri: Pilot değilsiniz ancak neyiniz eksik ? Kokpitte sanal olarak uçtuğunuzu düşünün.
 • Eğitim: Büyük bir topluluğa sunum yapacaksınız. Sanal olarak oluşturulmuş ortama sunum yaparak stres atamayı istemez miydiniz?
 • Oyun: Oynadığınız oyundaki karaktere artık daha yakınsınız. Sizi kovalayan bir canavarı kafanızı arakaya çevirdiğiniz de görüyorsunuz.

Yukarıda saydığım örneklerin bir çoğu bir sanal gerçeklik kaskı ile mümkün oluyor.

Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü Galaxy VR ile sunulan oyun deneyim videosu:

Firmalar Sanal Gerçekliğe Odaklandı

Bu geniş pastadan herkes nasibini almak istiyor. Bana göre Facebook’un, sanal gerçeklik sektörünün başarılı oyuncularından Oculus’u satın alması ile teknoloji dünyası sanal gerçekliğe daha çok önem vermeye başladı.

Yazıldı: Oculus Rift Fiyat ve Özellikleri, Türkiye’de Nasıl Satın Alınır?

Firmalar çok ciddi ürünler üzerinde çalışıyor. Henüz piyasaya çıkmamış ancak yayınlanan videolar ile kullanıcıları heveslendiren Microsoft HoloLens ise sanal gerçekliği bir adım öteye taşımış durumda. Piyasada bulunan popüler gözlükler de bulunduğunuz sanal ortamdaki nesneleri hareket ettirmeniz için çeşitli aksesuarlar kullanılır iken, HoloLens parmaklarınızı aksesuar kullanmadan algılamayı vaat ediyor.

İşte o video:

Son yıllar da adından oldukça çok söz edilen sanal gerçeklik kavramı konusunda sitede özel bir kategori oluşturdum. Böylece gelecekte dahada popüler olacak yeni kavram konusunda ki tüm yeniliklere buradan ulaşabileceksiniz.

Üst segment sanal gerçeklik gözlüklerinden Htc Vive için yazdığım makaleye göz atabilirsiniz.

Yazıldı: Htc Vive Fiyat ve Özellikleri

Playstation için geliştirilmiş sanal gerçeklik gözlüğü Playstation Vr hakkında daha önce yazdığım yazıma göz atabilirsiniz.

Yazıldı: Playstation Vr Fiyat ve Çıkış Tarihi, Sony Sanal Gerçeklik Gözlüğü İnceleme

2 comments

 1. hakan

  yaşadığımız için belki farkedemiyoruz ama şu an bir değişim cağındayız. nasıl biz su anda tarihe baktığımızda sanayileşme devrimi falan diyebiliyorsak, ilerde de mutlaka bu çağa bi isim verilecektir. çok değil 5-10 yıl arasında bir süre sonraki hayat asla şu anki hayatımıza benzemicek. belki daha iyi belki daha kötü ama farklı bi hayat olcağı ortada

  • M. Yasin Kazova

   ,Kesinlike size katılıyorum. 5 yıl sonra sanal gerçeklik aynen telefonlar gibi hayatımızın her yerinde olacak. Bu nedenle sektörüdeki tüm yenilikleri zaman buldukça sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın