Samsung Galaxy S8 Özellikleri, Çıkış Tarihi, Fiyatı – Bilmeniz Gereken Herşey

Samsung Galaxy S8 inceleme

Samsung Galaxy S8 Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Samsung’un geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Galaxy Note 7 lerin batarya patlaması olayından sonra kullanıcıların güvenini tekrar kazanması gerekiyor. Bunun için Samsung Galaxy S8 firmanın elindeki iyi bir koz. Bu yazımda sizlere Galaxy S8 fiyat politikası, Galaxy S8 özellikleri, Galaxy S8 çıkış tarihi gibi başlıklar ile yeni amiral gemisi hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Cihazın resmi olarak tanıtılmasını bekleyemeyenler için internetteki güvenilir kaynaklardan yapılan sızıntılar ve söylentilere göre bir nevi ana hatları ile Samsung Galaxy S8 inceleme makalesi yazacağım.

Cihaz hakkında yeni sızdırmalar oldukça makalemi güncelleyeceğim.

Öncelikle cihazın resmi olarak henüz duyurulmadığını belirteyim. Bu makalemde güvenilir kaynaklardan sızdırılan bilgilere göre bir kaç ay sonra çıkacak cihazın muhtemel özelliklerinden bahsedeceğim.

Makalenin tamamını okuma konusunda sabırsız olanlar için açıklayayım, Samsung Galaxy S8 çıkış tarihi en son sızıntılara göre 18 Nisan 2017 tarihinde olacak. Galaxy S8 fiyatı ise geçmiş modellerde olduğu gibi 3200 – 3600 TL arasında olacak.

Samsung Galaxy S8 Özellikleri

Tasarım: Kavisli ve İnce Çerçeve

Samsung Galaxy S8 Konsept Resmi
Samsung Galaxy S8 Konsept Resmi

Geçtiğimiz haftalarda Samsung Galaxy S8 ile ilgili yukarıdaki görseller sızdırılmış idi. Resimde de görüldüğü gibi Samsung Galaxy S8 ön ekranında fiziksel home tuşu bulunmuyor.

Samsung Galaxy S8 Çalışan Görseli
Samsung Galaxy S8 Çalışan Görseli

Yukarıdaki resimde Samsung Galaxy S8‘in çalışan görseli bulunuyor. Bu görsel bugüne kadar sızan bilgileri destekliyor. Ekrandaki Home butonu yerine Samsung logosu bulunuyor. Cihaz ekranının eğimli olduğu görülüyor. Ayrıca cihazın çerçevesinin de çok ince olduğu görülüyor.

Sızdırılan tasarıma göre Android Home butonu, Galaxy S8’de dokunmatik ekranın üzerinde bulunacak. Böylece Samsung kullanıcılar için daha geniş ekran deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Xiaomi Mi Mix yüksek ekran / çerçeve oranı ile kullanıcıların beğenini kazanmış idi. Samsung’da Home butonunu ön kısımdan kaldırarak ince çerçeve / geniş ekran deneyimini kullanıcılara sunmak istiyor.

Yukarıdaki çalışan görsele göre kullanıcıların aklına “Parmak izi okuyucusu nerede ?” sorusu geliyor. 2016 Aralık ayında Synaptics firması bu yazısında akıllı telefonlar için sektörde bir ilk olan ekran üzerinden tarama yapabilen parmak izi okuyucusunu tanıttı. Galaxy S8 çıkış tarihi düşünüldüğünde bu özelliğin Galaxy S8’de yer alacağı ihtimalleri de artıyor.

Firmanın geliştirdiği Synaptics FS9100 optik parmak izi okuyucusu 1mm ekran kalınlığı üzerinden güvenli ve yüksek çözünürlüklü bir şekilde parmak izini okuyabiliyor. Home butonu kalkan Galaxy S8’de de pamak izi okuyucusunun ekranın altına yerleştirileceği teknoloji dünyasında dolaşan söylentiler arasında yer alıyor.

Parmak izi okuyucusu eğer ekranın altına yerleştirilmez ise telefonun arkasına yerleştirilmesinden başka seçenek şu an için görünmüyor.

Galaxy S8 Ekranı: 4K Çözünürlük

Galaxy S8 in ekran çözünürlüğünün 4K (4096×2160 pixel) olacağı belirtiliyor. Özellikle sanal gerçeklik uygulamalarında Galaxy S7 nin mevcut ekran çözünürlüğü yetersiz kalıyor idi. (Galaxy S7 ekran çözünürlüğü  2560×1440 pixel buna kısaca 2k diyebiliriz).

Ekran çözünürlüğünün 4K olması ile birlikte özellikle sanal gerçeklik uygulamalarını,  Samsung Gear Vr sanal gerçeklik gözlüğü ile daha net bir şekilde görüntüleyebiliriz. Eğer ekran çözünürlüğü 4K olarak tanıtılır ise Galaxy S8 özellikleri bakımından rakiplerine büyük bir fark atacak. (En büyük rakibi iPhone 7 ekran çözünürlüğü  1334 x 750 pixel)

Galaxy S7 ve S6’daki 2k çözünürlük ile Gear Vr sanal gerçeklik gözlüğü kullanıldığında çok net bir görüntü deneyimi sunmuyor.

Yazıldı: En iyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Apple iPhone 7 - 3D Touch

Koreli yayıncı theinvestor sitesi bu yazısında Galaxy S8’de basınca duyarlı ekran kullanılacağını belirtiyor. Yukarıdaki resimde iPhone 7’de basınca duyarlı olarak çıkan menü görülüyor. (3D touch)

Basınca duyarlı ekranda bir simgenin üzerine normalden fazla basınç uygulayınca telefona farklı bir sinyal gönderiliyor. Böylece 3D touch özelliği olan iPhone’lar da olduğu gibi farklı bir menü açılması sağlanıyor.

Galaxy S8 Bağlantı Noktası: USB TYPE-C 

Firmadan sızdırılan bilgilere göre, Samsung yeni amiral gemisinde bağlantı noktası olarak USB TYPE-C kullanacak. USB TYPE-C bağlantı noktasının mevcut micro USB bağlantı noktasına göre bir çok avantajı bulunuyor.

Usb Type C Port Görünüşü
Usb Type C Port Görünüşü Resim: thetechhacker.com

USB TYPE-C bağlantı noktası Galaxy S8’e hızlı şarj, hızlı veri transferi gibi kullanıcılar için önemli özellikler kazandıracak.

Ayrıca USB TYPE-C’de şarj kablonuzu telefonunuza hangi yönde taktığınızın bir önemi yok. Bunun yanı sıra USB TYPE-C portları 100W’a kadar güç transferi yapabiliyorlar. Buda hızlı şarjın daha da geliştirilebileceği anlamına geliyor.

Bildiğiniz gibi iPhone 7’de kulaklık girişi cihazdan kaldırılmış idi. Samsung, Note 7 cihazını tanıtırken kulaklık girişini desteklediklerini belirtmiş idi. Ancak internete sızan son bilgilere göre Galaxy S8’de kulaklık girişi olmayabilir.

3.5mm kulaklık girişi çok eski bir teknoloji ve ses iletiminden başka bir işe yaramıyor. Bu nedenle bir çok firma ses iletiminin wireless üzerinden yada usb üzerinden yapılması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca 3.5mm kulaklık girişi telefonda azımsanamayacak oranda yer kaplıyor.

Ses iletimi Usb TYPE-C ile yapılabiliyor. Bunun yanı sıra wireless yada bluetooth üzerinden de yapılabiliyor. Samsung kulaklık girişini Galaxy S8’den kaldırarak daha iyi ekran çerçeve oranı amaçlamış olabilir. Bunun yanı sıra daha büyük batarya içinde bu soketin cihaz içinden kaldırılmış olabileceği söylentiler arasında yer alıyor.

Galaxy S8 Modelleri: Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy S8 Edge

Galaxy S8 Çıkış Tarihi ‘ni merakla bekleyen kullanıcılar ayrıca Galaxy S8’e ait kaç adet model tanıtılacağını da merak ediyor.

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge Tanıtım Görselleri
Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge Tanıtım Görselleri

Yazımın giriş kısmında paylaştığım fotoğraf (Galaxy S8 çalışan görseli) muhtemelen Samsung Galaxy S8 Edge adını alacak. Ancak Samsung’un S6 ve S7 modellerine baktığımızda Galaxy S serisini 2 ayrı model halinde pazara sunduğunu görüyoruz. Bu iki modelde yüksek satış rakamları yakalamayı başarmış idi.

Samsung firması internette dolaşan sızıntılara göre Note 7’deki başarısızlıktan sonra kullanıcı kitlesini geniş tutmak için önceki modellerinde de olduğu gibi düz ekranlı Samsung Galaxy S8 ve kavisli ekranlı Samsung Galaxy S8 Edge modellerini kullanıcılara tanıtacak. Böylece kullanıcılar ekran seçimlerini kendileri belirleyebilecek.

Bir diğer söylenti ise, Samsung’un tanıtacağı iki Galaxy S8 modelininde kavisli ekrana sahip olacağı ancak ekran büyüklüklerinin farklı olacağı yönünde. (5.1″ ve 5.5″ ‘lik modeller) Eğer bu söylenti doğru çıkarsa Galaxy S8’lerin tasarımları aynı olacak ancak ekran büyüklükleri farklı olacak. (Ekranı büyük olan modelin adının Galaxy S8 Plus olabileceği belirtiliyor.) Sızıntılar oldukça bu başlıktan paylaşmaya devam edeceğim.

Galaxy S8 fiyatı geçmiş yıllarda olduğu gibi ekranın büyüklüğüne ve dahili hafıza boyutuna göre değişiklik gösterecek.

Galaxy S8 İşlemcisi: Snap Dragon 835 

Galaxy S8 işlemcisi olarak Snap Dragon 835 kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.  Qualcomm firması Kasım ayında yeni çıkacak işlemci modelinin adının Snap Dragon 835 olacağını belirtmiş idi. Yeni işlemcinin Galaxy S8, LG G6, HTC 11 gibi bu yıl tanıtılacak telefon modellerinde yer alması bekleniyor.

Snap Dragon 820 ve Snap Dragon 835 boyut farkı
Snap Dragon 820 ve Snap Dragon 835 Boyut Farkı (Resim: pcadvisor.co.uk)

Geçmiş yıllarda Samsung Galaxy modellerini iki ayrı işlemci modeli ile çıkarmıştı. Bazı ülkelere Snap Dragon’lu modeller satılır iken bazı ülkelere Samsung’un kendi ürettiği Exynos işlemcili modeller satışmış idi.

Yazıldı: Galaxy S7 Snapdragon vs Exynos Karşılaştırması

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi Snap Dragon 835 bir önceki modelle göre %35 daha küçük. Buda demek oluyor ki telefonda içerisinde diğer donanımlar için daha fazla alan kalıyor. Snap Dragon 835’deki en büyük geliştirmelerden bir diğeri ise %25 daha az güç tüketiyor olması. Buda telefonunuzun şarjının daha uzun gitmesini sağlıyor.

Galaxy S8 Bluetooth 5.0 ile Gelebilir

Bluetooth 5.0 teknolojisi 7 Aralık’ta tanıtılmış idi. SamMobile sitesi bu yazısında Galaxy S8’in Bluetooth 5’e sahip ilk akıllı telefon olabileceğini belirtiyor.

Samsung Galaxy S8 inceleme - Bluetooth 5.0 broşür resmi
Bluetooth 5.0 Broşür Resmi

Bluetooth 5 önceki versiyonlarına göre 2 kat daha hızlı veri transferi, 4 kat daha fazla kapsama alanı vaad ediyor.

Bluetooth versiyonu başlarda kullanıcılar için pek önemli görünmese de son yıllarda özellikle akıllı saatlerin telefon ile bluetooth üzerinden eşleşmesi, araba içi sistemlerin ve akıllı ev teknolojilerinin bluetooth teknolojisini kullanması bu özelliğin öneminin giderek arttığını gösteriyor.

Galaxy S8 Kamera Özellikleri

Samsung özellikle Galaxy serisinde kamera konusunda rakiplerine göre bir adım önde gidiyor idi. Özellikle hızlı odaklanma, karanlıkta çekim gibi konularda testlerle kendini ispatlamış idi.

Samsung Galaxy S7 Ön Kamera
Samsung Galaxy S7 Ön Kamera

Güney Kore’de yayın yapan etNews sitesi Galaxy S8’in ön kamerasında otomatik odaklanma olacağını belirtiyor. Samsung firmasının Güney Kore’li olduğu ve etNews sitesi’nin sektörde lider sitelerden birisi olduğu düşünülür ise Samsung bu özelliği ile rakiplerine fark atmayı başarabilir.

Artık öyle bir döneme geldik ki ön kamerayı neredeyse arka kameradan fazla kullanır olduk. Dolayısı ile ön kameraya otomatik odaklanma gibi bir özelliğin gelmesi daha net fotoğraflar anlamına geliyor.

Galaxy S8 İki Kameralı Konsept Fotoğraf

Galaxy S7 arka kamerası oldukça başarılı idi. Söylentilere göre Samsung Galaxy S8’de çift arka kamera kullanacak.

Son dönemler de iPhone 7 Plus, Huawei P9 gibi cihazlar çift arka kamera ile tanıtılmış idi. Çift arka kamera daha hızlı fotoğraf çekilmesini sağlıyor.

Çift kameralarda, kameralardan birisi derinlik algılaması yaparken ikinci kamera renkleri süzüyor. Bunun yanı sıra birinci kamera ortamdaki tüm renkleri yakalarken, ikinci kamera farklı bir açı ile siyah beyaz yakalama yapıyor. Bu da renk dengesinin daha belirgin olmasına ve fotoğrafların daha kesin olmasına neden oluyor. Böylece daha gerçekçi ve net fotoğraflar yakalanabiliyor.

Bir diğer söylenti ise Samsung Galaxy S8‘de bir önceki modelde (Galaxy S7) kullandığı kameranın aynısını kullanacak. Ancak kamera kullanıcılar için büyük önem arz ediyor. Bu nedenle bende Galaxy S8’de çift kamera kullanılacağını düşünenlerdenim.

Galaxy S8 Dijital Asistanı: Bixby

Geçtiğimiz aylarda Samsung “Bixby” adında bir dijital asistan için patent başvurusunda bulundu. Ayrıca bu dönemde Samsung, Viv Lab’s adına bir firmayı da satın aldı.

Viv’in diğer asistanlardan farkı ise günlük konuşmalarınızı anlayabilecek bir yapay zekaya sahip olması. Geliştiricileri, Viv ile günlük konuşma dilinde konuşabileceğinizi ve böylece ne anlatmak istediğinizi anlayıp telefonun bu görevi yapabileceği belirtiliyor.

Viv Dijital Asistan
Viv Dijital Asistan (Resim: technobuffalo.com)

Yukarıdaki fotoğrafta Viv dijital asistanının bir Android uygulaması görülüyor. Samsung’un yaptığı patent başvurusuna bakılırsa Viv teknolojisi ile oluşturulmuş Bixby adında bir asistanı Galaxy S8 lansmanın da tanıtabilir.

Sektörde Google Now, Apple Siri, Microsoft Cortana gibi dijital asistanlar var iken Samsung’un böyle bir satın alma yapması yerinde bir karar olmuş.

Galaxy S8 Bataryası Nasıl Olacak? 

Galaxy S8 bataryası ile ilgili internete düşen herhangi bir sızıntı yok. Öncelikle bundan önceki Galaxy serisindeki batarya kapasitelerine göz atalım.

 • Galaxy S7 (3,000mAh)
 • Galaxy S7 Edge (3,600mAh)
 • Galaxy S6 (2,550mAh)
 • Galaxy S6 Edge (2,600mAh)

Galaxy S6’daki batarya konusunda kullanıcıların bir çok şikayeti olmuş idi. Galaxy S7’de ise batarya kapasitesi artırılmış idi. Galaxy S8 bataryasının en azından Galaxy S7 kadar olacağını düşünüyorum.

Samsung, Galaxy S8’de Android’in son surumu olan Android 7’yi kullacak. Android 7 batarya konusunda iyileştirmeler içeriyor. Ayrıca Snap Dragon 835 işlemcisi önceki modellerine göre %25 daha az güç tüketiyor. Bu nedenle Galaxy S8’in kullanıcılara yetecek düzeyde bir şarj ömrü sunacağını düşünüyorum.

Galaxy S8 İşletim Sistemi: Android Nougat (7)

Galaxy S8, Android’in şu an için son kararlı sürümü olan Android Nougat işletim sistemi ile kullanıcılara sunulacak.

Android Nougat Logo

Diğer bir adı ile Android 7 işletim sistemi bünyesinde bir çok yenilik barındırıyor. Android 7’de şarj süresinin daha uzun gitmesini sağlayan geliştirilmiş Doze teknolojisi bulunuyor.

Yazıldı: En iyi Android Uygulamaları

Ayrıca Android 7 ile birlikte uygulamaları bölünmüş ekranda kullanabilme, geliştirilmiş bildirimler ekranı, performans iyileştirmeleri, hızlı başlatma gibi bir çok yenilik daha geliyor.

Samsung Desktop Experience

Son sızdırılan bilgiye göre Samsung Galaxy S8’inizi bir bilgisayar kasası gibi kullanabileceksiniz.

Samsung firması Note 7 faciasından sonra markaya olan güveni tekrar sağlamak için Galaxy S8 modeline odaklanmış durumda. AllAboutWindowsPhone sitesinin sızdırdığı bilgiye göre, Samsung Galaxy S8 tanıtılırken, Samsung Desktop Experience adında bir özellikte tanıtılacak.

Samsung Desktop Experience
Samsung Desktop Experience (Resim: allaboutwindowsphone.com)

Windows Phone işletim sistemli telefonları bir monitöre yada ekrana bağlayarak Klavye ve Mouse yardımı ile kullanabiliyor idik. Windows Mobile 10 işletim sistemi ile gelen bu özelliğe Continuum adı veriliyor. Böylece gerekli tüm güç telefondan gelirken, monitör, mouse ve klavye ile üretkenliği artırabiliyorsunuz. Ancak Android’te şu anda bu tür işlemleri yapmak için gelişmiş bir arayüz bulunmuyor.

Samsung Desktop Experience ile Samsung Galaxy S8 cihazınızı bir HDMI kablo ile herhangi bir monitöre yada televizyona bağlayıp, bluetooth üzerinden çalışan klavye ve mouse’u nuzu telefonunuz ile eşleştirerek telefonunuzu bir notebook gibi kullanabileceksiniz.

Böylelikle bir otele gittiğiniz de masaüstü telefonunuzu oteldeki televizyona bağlayarak bir bilgisayar kasası gibi kullanıp notebook tecrübesini yaşayabileceksiniz. Böylece masaüstü çalışma alanı elde ederek işlerinizi daha kolay halledebileceksiniz.

Samsung Galaxy S8 Çıkış Tarihi

Samsung Galaxy S8, 2017 yılında tanıtılacak en iyi cihazlardan birisi olacak. Telefonunu yenilemeyi düşünen bir çok kullanıcı, “Samsung Galaxy S8 ne zaman çıkacak” sorusunun cevabını merak ediyor.

Galaxy S8 Çıkış Tarihi
Galaxy S8 Çıkış Tarihi (Konsept Fotoğraf: © Steel Drake)

Özellikle Samsung markasına yakınlığı ile bilinen SamMobile sitesi Galaxy S8 çıkış tarihi konusunda net bilgilere yer verdi. Bugüne kadar çıkan söylentiler Samsung’un yeni amiral gemisinin 2017 Şubat ayında açılacak olan Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılacağı yönünde idi. SamMobile sitesi sızdırılan son bilgilere göre Samsung Galaxy S8 çıkış tarihi olarak 18 Nisan’ı işaret etti.

Samsung önceki Galaxy modellerini aşağıdaki tarihlerde tanıtmış idi.

 • Galaxy S7 çıkış tarihi – 11 Mart 2016
 • Galaxy S6 çıkış tarihi – 20 Nisan 2015
 • Galaxy S5 çıkış tarihi – 11 Nisan 2014

Yukarıdaki tarihlere dikkat ederseniz Samsung Galaxy S8’in Mart yada Nisan ayında çok yüksek ihtimal tanıtılacağını tahmin etmek zor değil. Ancak sağlam kaynaklardan sızdırılan bilgilere göre Galaxy S8 çıkış tarihi 18 Nisan olacak.

Galaxy S8 tanıtıldıktan sonra Türkiye de satışa sunulması 1-2 ay gecikmeli olacaktır. (önceki modellerde de böyle olmuş idi)

Galaxy S8 Fiyat Politikası

Cihaz resmi olarak tanıtılmadığı için Galaxy S8 Türkiye satış fiyatı henüz belli değil. Ancak bunu tahmin etmekte zor değil.

Galaxy S serisinin geçmiş modellerinin Türkiye’deki ilk satış fiyatları şu şekilde idi:

 • Galaxy S7 – 2800
 • Galaxy S7 Edge – 3300
 • Galaxy S6 – 2600 TL
 • Galaxy S6 Edge – 3200 TL

Serinin geçmişteki modellerine bakıldığı zaman kavisli ekranlı modellerin düz ekranlara göre %20 daha pahalı olduğu görülüyor. Bu nedenle Samsung Galaxy S8 fiyat konusunda 3200 – 3600 TL skalasın da satışa sunulacaktır.

Üst seviye akıllı telefonlardan olan iPhone 7 başlangıç fiyatı olarak 3300 TL ile Türkiye’de satışa sunulmuş idi. Galaxy S8’e de bu civarda bir satış fiyatı belirlenecektir.

SONUÇ

Samsung, Note 7 deki başarısızlığı sonrasında Galaxy S8 ‘deki şansını iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Kullanıcıların tekrar beğenisini ve güvenini kazanmak için Galaxy S8 güzel bir fırsat. Bu nedenle yılın en iddialı akıllı telefonunu tanıtacaklarını düşünüyorum.

Samsung Galaxy S8 fiyat konusun da önceki modellerde de olduğu gibi bizi şaşırtmayacaktır. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan döviz kurundaki hareketlilik bir miktar da olsa Galaxy S8 fiyatına etki edebilir. Ancak ülkemizde satılan üst seviye akıllı telefonlar da olduğu gibi 3200-3600 TL skalasın da bir fiyat belirlenecektir.

Bu yazımda Samsung’a yakınlığı olan firmalardan ve sitelerden yapılan sızıntılara göre Galaxy S8 incemelesi ‘ni yaptım. Cihaz tanıtıldığı zaman bu özellikler değişiklik gösterebilir. Cihaz tanıtılana kadar yukarıda açıkladığım özellikler konusunda maalesef kesin bir yorum yapamıyorum.

Galaxy S8 özellikleri hakkında yeni sızıntılar oldukça makalemi güncellemeye devam edeceğim. Cihaz tanıtıldığında ise Galaxy S8 incelemesi ‘ni yine bu makaleyi güncelleyerek yapacağım.

Samsung Galaxy S8 özellikleri ile ilgili sorularınız olursa aşağıdaki yorum sistemini kullanabilirsiniz. Kısa süre de sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

Bir cevap yazın