Samsung Galaxy Note 6 Fiyat ve Özellikleri, Bilmeniz Gerekenler

Samsung Galaxy Note 6 özellikleri

Samsung Galaxy Note 6 Fiyat ve Özellikleri, Bilmeniz Gereken Herşey

GÜNCELLENDİ: 09.01.2017 

Samsung strateji değiştirerek, yeni Galaxy Note modelinin adını Note 6 değil ancak Note 7 olarak değiştirdi. Ancak Galaxy Note 7 tanıtıldıktan sonra bataryasında meydana gelen patlama problemlerinden dolayı kullanıcıların tepkisini çekti.

Note 7 bataryalarında meydana gelen patlama sorununun bir türlü önüne geçilemeyince Samsung Note 7 ürününü piyasadan kaldırdı. Ürün piyasadan kaldırıldığı için makalenin kalan kısmı geçerliliğini yitirmiştir.

2017 Nisan ayında tanıtılacak olan Galaxy S8 Özellikleri ve Fiyatı yazımı okuyabilirsiniz.

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 6 çıkış tarihi 2016 Ağustos ayı olarak sızdırılmıştı. Yeni telefon almak için Note 6’nın tanıtılmasını bekleyen kullanıcılar, Note 6 özellikleri ve Note 6 fiyat politikasını merak ediyorlar. Bu yazımda sizlere, Samsung Note 6 özellikleri hakkında internete sağlam kaynaklardan sızdırılmış bilgileri paylaşacağım. Ayrıca her yeni sızıntıda makalemi güncelleyerek Samsung’un yeni telefonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi makaleme ekleyeceğim.

Öncelikle, bu yazımı yazarken tamamen firmaya yakın kaynakların elde ettiği iddialı sızıntılardan yararlandığımı, Note 6 fiyat ve özellikleri konusunda henüz resmi bir açıklama bulunmadığını belirtmekte fayda buluyorum.

Samsung Galaxy Note 6 özellikleri

Şimdiden 2016’nın en popüler telefonları arasına girmesine kesin gözüyle baktığım Galaxy Note 6 büyük bir kitle tarafından bekleniyor. Telefonun tanıtılmasına sayılı günler kala Note 6 özellikleri ve fiyatı konusunda daha net bilgiler elde ediyoruz.

Galaxy Note 6 Özellikleri
Resim temsilidir. Galaxy Note 6 resmi sızdırıldığında makaleye ekleyeceğim.

Ünlü akıllı telefon sızıntıcısı Evan Blass telefonun 2016 Ağustos ortalarında tanıtılacağını sızdırmıştı. Bende beklenilen tarihte lansmanın yapılacağını düşünüyorum.

İşte 9 madde halinde muhtemel Samsung Note 6 özellikleri:

1- Galaxy Note 6 İşlemcisi

Galaxy Note 6’ya işlemci olarak Qualcomm’un üst düzey işlemci kategorisinde gösterdiği Snapdragon 823 modelinin geleceği iddialı sızıntılar arasında.

Qualcomm Snapdragon 823

Qualcomm Snapdragon 823’ün piyasa da ilk olarak Galaxy Note 6’da kullanılacağı belirtiliyor.

Bir diğer yandan, Samsung; Galaxy S7 işlemcisi olarak hem Snapdragon 820’i hemde Exynos 8890’ı tercih etmiş idi. Aynen Galaxy S7’de olduğu gibi Galaxy Note 6’da hem Snapdragon hemde Exynos işlemciye sahip modeller ile kullanıcı karşısına çıkabilir. (Samsung Galaxy S7 için Türkiye’de Exynos işlemcili modelleri tercih etmiş idi.)

2- Galaxy Note 6 Ram

Samsung Note 6 özellikleri arasında ram miktarı oldukça dikkat çekiyor. Galaxy Note 6’da 6GB Ram olması bekleniyor. Samsung yeni amiral gemisinde özellikle sanal gerçeklik uygulamalarının daha sorunsuz çalışması için ram, işlemci ve dahili hafıza konularında oldukça üst seviyeyi tercih edeceğini düşünüyorum. (Galaxy Note 5, 4 GB ram ile piyasaya çıkmıştı)

3- Galaxy Note 6 Dahili Hafıza

2016 yılı sanal gerçeklik yılı olacak. Samsung, LG gibi firmalar 360 derece video kaydı yapabilen sanal gerçekliğe uygun kamera modellerini ardı ardına tanıttılar. Görüntü 360 derece olduğu için, hafıza üzerinde kapladığı alanda oldukça fazla oluyor. Bu nedenle Note 6 dahili hafızasının 256GB olacağı belirtiliyor.

Yazıldı: En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri (2016)

Mayıs ayında yapılan sızıntılarda, Note 6 dahili hafızasının 256GB olacağı ancak harici olarak, desteği olmayacağı belirtiliyor.

Samsung Micro Sd Card
Galaxy Note 6’nın 256GB’a kadar Micro Sd kart desteği sunacağı düşünülüyor.

Hafızanın 256 GB’dan düşük olması durumunda ise, Micro Sd kart desteği sunulabileceği sızıntılar arasında. (Samsung, Galaxy S7 modeli ile birlikte Micro SD kart yuvasını tekrar telefonlarına getirmiş idi.)

4- Galaxy Note 6 Ekran Özellikleri

Galaxy Note 6 kullanıcılara 2K Quad HD (1440 x 2560 pixel) ekran çözünürlüğü sunacağı belirtiyor. Ekran büyüklüğünün ise 5.77 inc SUPER AMOLED olması bekleniyor. (Note 5’te kullanıcılara 2K ekran çözünürlüğü sunuyor idi)

Galaxy Note 6 ekranının, Gorilla Glass 4 teknolojisine sahip olacağı ve telefonunun su geçirmez özellikte olacağı da firmaya yakın kaynaklar tarafından açıklandı. Galaxy S7’de bulunan IP68 sertifikası 1.5 metre derinlikte 30 dakikaya kadar cihazın su geçirmemesini garanti ediyor. Bu özellik kullanıcılardan çok iyi geri dönüşler aldı.

Ayrıca Note 6’nın yüksek bir ihtimal hem düz ekranlı, hemde köşeleri eğimli olarak 2 ayrı model halinde çıkması bekleniyor.

Ayrıca sanal gerçeklik gözlüğü Gear Vr‘ı desteklemesi de Samsung Note 6 özellikleri arasında yer alıyor. (Note 5’te Gear Vr’ı destekliyor idi)

5- Galaxy Note 6 Batarya

Kullanıcıların yeni bir telefon alırken en başta baktığı özelliklerden biriside batarya. Note 6 bataryası 4000mAh gücünde olabilir. Ancak Mayıs ayında yapılan söylentilerden bir diğeri ise 4200mAh olacağı yönünde. Hangi güçte olacağı gelecek günlerde belli olacak ancak 3000mAh’lık Note 5 bataryasından çok daha yüksek güçte olacağı aşikar.

Samsung Galaxy Note 6’nın yüksek kapasiteli bataryası Hızlı Şarj 3.0 (Quick Charging 3.0.) özelliğini destekleyecek, böylece cihazınızı kısa sürede şarj edebileceksiniz.

6- Galaxy Note 6 Kamerası

Note 6 kamerası konusunda Samsung’a yakın kaynaklar 20MP’lik bir arka kamera ve 8MP’lik bir ön kamerayı işaret ediyor.

Galaxy Note 6 Kamera

Samsung Note 6 özellikleri konusunda sızıntıları firmaya yakın kaynaklardan yakından takip ediyorum. Kamera özelliklerinde bir değişiklik olması durumunda makalemin bu kısmını, yeni sızıntı tarihi ile birlikte güncelleyeceğim.

7- Galaxy Note 6 İşletim Sistemi

Öncelikle, Android sürümlerine kısaca değinmek istiyorum. Şu anda Android’in son kararlı sürümü Android 6.X Marshmallow sürümüdür. Ancak diğer bir yandan Android’in yeni sürümü Android N kod adlı Android 7‘de geliştirilme aşamasında. Google resmi olarak Android 7’nin 30 Eylül’e kadar çıkacağını belirtti.

Bazı kaynaklar Note 6’nın Android N (Android 7) işletim sistemiyle tanıtılacağını belirtirken, bazı kaynaklar ise Marshmallow ile geleceğini ve bir kaç ay içerisinde Android N güncellemesi alacağını belirtiyor. Note 6 çıkış tarihinin Ağustos ortaları olması ve Andoroid N’in kararlı sürümünün Eylül ayında yayınlanacağı, Galaxy Note 6’nın Anroid 6.X Marshmallow işletim sistemi ile geleceği ve sonradan güncelleme alacağı iddiasını doğruluyor.

8- Stand Haline Dönen S-PEN ve Samsung Focus

Samsung Galaxy Note serisinin en büyük özelliklerinden birisi de hızlı not alacak şekilde dizayn edilmiş olmasıdır. Galaxy Note 6’da S PEN kaleminin olup olmayacağı ile ilgili bir sızıntı bulunmuyor ancak ben S-PEN’in kesinlikle Note 6’da yer alacağını düşünüyorum.

Note 6 ile gelen S PEN kalemi telefonunuza stand olarak kullanabileceğinizi düşünün ne kadar iyi olur du değil mi? Galaxy Note serisi gibi büyük ekranlı PHABLET adı verilen telefonlar, geniş ekranlarından dolayı film v.s izleme konusunda kullanıcıların ihtiyaçlarına fazlası ile yetiyolar. Ancak tüm film boyunca telefonu elinizde mi tutacaksınız?

Önemli firmaların patent başvurularını yakından takip eden, Patently Mobile sitesi Samsung’un stand haline çevrilebilir bir S PEN kalemi konusunda patent başvurusu yaptğını belirtti.

SPEN Patent Application -1
SPEN için Samsung tarafından yapılan patent başvurusu. ( © Patently Mobile)

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, Samsung katlanabilir bir S-PEN modeli için patent başvurusunda bulunmuş.

Samsung Note 6 özellikleri - Spen Stand
Sızıntılara göre Galaxy Note 6’da S-PEN kalemi stand olarak kullanabileceksiniz. © Patently Mobile

Samsung Galaxy Note 6 özellikleri arasında yeni tanıtılacak olan Samsung Focus uygulaması da bulunuyor. Samsung Note serisinde özellikle üretkenliğe önem veriyor. Samsung Focus yazılımı, email, kişiler, takvim, mesajlar ve notları tek bir yerde toplamanıza imkan sağlıyor. Yazılımın ilk olarak Galaxy Note 6 ile birlikte tanıtılması planlanıyor.

9- USB Type-C

Galaxy Note 6’nın USB Type-C ile gelen ilk Samsung telefonu olması bekleniyor. Saniyede, USB 3.0’a göre 2 kat daha hızlı veri transferi yapabilen USB Type-C aynı zamanda cihaza daha çok enerji transferi yapabiliyor.

Usb Type C
Usb Type C Samsung Note 6 özellikleri arasında yer alabilir.

Usb Type-C üzerinden aktarılan enerji miktarı daha fazla olduğu için, Galaxy Note 6’nın Usb Type-C ile gelmesi durumunda cihaz şarj süresi daha da kısalabilir.

Galaxy Note 6 Fiyat Politikası

Galaxy Note 6 fiyat konusunda 850$ ile 950$ ( arasında bir skala izleneceğini düşünüyorum. Galaxy Note 5 Amerika’da 850$’lık bir fiyat ile tanıtılmıştı. Stand şekline katlanabilir S-PEN, artırılmış dahili hafıza ve ram düşünüldüğünde Samsung Note 6 fiyatı için 900$ yada 950$ gibi bir bedel belirlenebilir.

Galaxy Note 6 Türkiye satış fiyatı konusunda tahmin yürütecek olursak, telefonun çıkış tarihinden sonra Samsung Türkiye garantili modellerin ilk aylarda 3000-3500 TL arasında satışa çıkacağını düşünüyorum. Çünkü, Galaxy Note 5 tanıtılmasının ardından 1 yıl geçmesine rağmen Samsung Türkiye garantili modeller şu anda 2500 TL civarında satılıyor. Dolayısı ile Note 5 in bu fiyatı düşünüldüğünde Note 6 fiyat konusunda 3000-3500TL skalasında yer alacaktır.

SONUÇ

Yukarıda, Samsung Note 6 özellikleri konusunda tanıtılması muhtemel 9 özelliğe değindim. Stand haline gelebilen S-PEN, 6GB lık ram ve eğer sızıntılar doğru çıkarsa 256GB dahili hafıza ve yeni nesil Snapdragon işlemci kullanıcılara üst segment bir akıllı telefon sunacak.

Samsung Galaxy Note 6 ile ilgili Samsung’a yakın kaynaklardan elde ettiğim sızıntıları telefon tanıtılana kadar sizinle paylaşmaya devam edeceğim ve yeni sızıntı oldukça sızıntı tarihini yazarak güncelleyeceğim. Bu nedenle eğer Galaxy Note 6’yı bekliyorsanız makalemi takip etmeye devam etmenizi öneririm.

Samsung Galaxy Note 6’yı Beklemeli misiniz? 

Eğer üst seviye bir telefon almak istiyorsanız, Ağustos ayını bekleyebilirsiniz. Ancak şunu da bilmenizde fayda var; telefonu Türkiye’den temin etmeniz Eylül ayı ortalarını hatta sonlarını bulabilir.

Samsung Note 6 fiyatı konusunda da 3000-3500 TL civarında bir bedel ödemeniz gerektiğini de göz önüne almalısınız. Eğer bütçeniz uygunsa ki (üst segment telefonlar Türkiye’de bu fiyatlardan gidiyor), bir kaç ay daha bekleyerek 2016 yılının en iyi telefonlarından birisine sahip olabilirsiniz.

Note 6 fiyat politikasını nasıl buluyorsunuz ? Aşağıda yorum yazarak düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın