Samsung Galaxy Note 4 için Android 6 Marshmallow Güncellemesi

Samsung Galaxy Note 4 için Android 6 Güncellemesi

Samsung Galaxy Note 4 için Android 6.0 Marshmallow Güncellemesi Başladı

Samsung’un geniş ekranlı popüler modellerinden olan Galaxy Note 4 yüksek satış rakamlarını yakalamayı başardı. Firma da müşterilerine süpriz yaparak Samsung Galaxy Note 4 için Android 6.0 Marshmallow Güncellemesi ni yayınlamaya başladı.

Bu makale güncellendi: 19.06.2016

Bazı kullanıcılar “Note 4 Marshmallow Güncellemesi gelmiyor” şeklinde geri dönüşler yapmaya başladı. Eğer telefonunuzun güncelleme kısmından güncellemeyi alamıyor iseniz, Samsung’un geliştirdiği SmartSwitch uygulamasından güncellemeyi edinmeyi deneyebilirsiniz.

Daha önce Note Edge için yazdığım yazıyı kontrol ederek, aynı işlemleri Galaxy Note 4 telefonunuza uygulayabilirsiniz: Note Edge SmartSwitch ile yazılım güncellemesi

Bu makale güncellendi: 19.05.2016

Galaxy Note 4 için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi bugün itibari ile (19.05.2016) Türkiye’deki kullanıcılara sunulmaya başlandı. Telefonunuzun güncelleştirmeler kısmını sık sık kontrol edebilirsiniz.

Güncelleştirme işlemini telefonun güncelleştirmeler kısmından (OTA) ile yada bilgisayar üzerinden (KIES) yazılımı ile yapabilirsiniz. Kies yazılımını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Note 4 için Android 6.0 Marshmallow Güncellemesi
Note 4 için Android 6.0 Marshmallow Güncellemesi

Galaxy Note 4 telefonu Exynos ve Snapdragon olmak üzere 2 işlemci ile piyasaya sürülmüştü. Android 6 Marshmallow güncellemesi yalnızca Exynos işlemcili modeller için yayımlanmaya başladı.

Exynos işlemciler Samsung tarafından üretiliyor. Bu nedenle öncelik Exynos işlemcili modellere verilmiş olabilir. Polonya, Hindistan, Türkiye ve Amerika’da bir kısım kullanıcılar telefonlarına gelen güncelleme fotoğraflarını sosyal medya da paylaşmaya başladılar.

Note 4 için Android 6.0 Marshmallow Güncellemesi yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi 1.3GB büyüklüğünde geliyor. Firmaya yakın siteler güncellemenin ilk olarak Polonya’da başladığını belirtti. Yukarıdaki fotoğraftaki kullanıcı Polonya çıkışlı bir telefon kullanıyor olabilir.

10.05.2016 Güncelleme: Bugün itibari ile Samsung Galaxy Note 4 için Android 6.0.1 Almanya’da ve Hollanda da yayımlanmaya başladı.

Türkiye’da satılan Galaxy Note 4 modelleri Exynos işlemcili. Telefonlarını Türkiye’den alan kullanıcılar için Note 4 Android 6.0 Marshmallow güncelleme si kademeli olarak başladı. Telefonunuzdaki yazılım güncelleme bölümünden sık sık güncellemeleri kontrol etmenizi öneriyorum. (Ayarlar -> Cihaz / Telefon Hakkında“)

Note 4 için Android 6.0.1 Nasıl Yüklenir (OTA)

  • Güncelleme otomatik olarak bildirimler arasında görünecektir. Eğer görünmez ise manuel olarak telefon hakkında kısmından yazılım güncelleştirmelerini denetleye tıklayın.
  • İndir butonuna tıklayın ve güncelleştirmenin inmesini bekleyin. İndirme bittikten telefonunuza kurulumunu onaylayın. Telefonunuz yeniden başlatılacak ve güncelleştirme kurulacaktır.
  • Kurulum yaklaşık 20 dakika sürebilir. Sabırla bekleyin. Kurulum tamamlandıktan sonra Android 6.0.1 in muhteşem özellikleri sizi bekliyor olacak. Aşağıda ne gibi özelliklerin geleceğinden kısaca bahsettim.

Android 6.0 Marshmallow ile Gelen En Önemli 3 Özellik 

Doze Mod

Android 6.0 ile birlikte gelen en önemli özelliklerden birisi Doze Modu. Doze ile birlikte cihaz uyku halinde iken batarya bitiren uygulamalar pasif hale getirilerek pilin daha uzun gitmesi sağlanıyor. Benim kullandığım cihaz Galaxy S6 Edge. Cihazım Android 6.0.1 Marshmallow güncelemesini geçtiğimiz günlerde aldı. Gözle görülür şekilde şarjın daha uzun gittiğini söyleyebilirim.

Google Now on Tab

Bu özellik ile, bir uygulama açık iken, film izlerken, müzik dinlerken home tuşuna uzun süre basılı tutarak yapmış olduğunuz aktivite hakkında Google’ın size olan önerilerine ulaşabiliyorsunuz.

Mesela telefonunuzda Instagram’da İstanbul fotoğrafı açık diyelim. Home tuşuna uzun süre basılı tuttuğunuzda Google’la İstanbul ile ilgili aramalara, Youtube ‘da İstanbul ile ilgili videolara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bulunduğunuz ekranın görüntüsünü hızlıca kaydedip paylaşabiliyorsunuz.

Genişletilebilir Depolama

Android 6.0 Flex Storage
Android 6.0 Flex Storage

Android 6.0 ile gelen genişletilebilir depolama en önemli özelliklerden birisi diyebiliriz. Bildiğiniz gibi dahili hafızası küçük olan telefonlarda kullanıcılar fazla uygulama ve oyun kurduklarında yetersiz hafıza uyarısı almakta idiler. Genişletilebilir hafıza özelliği, dahili hafıza ile SD Kartı (harici) birleştirerek kullanıcıların yetersiz hafıza sorununa çare oluyor.

SONUÇ

Samsung eski modellerinden olan Note 4’e Android 6.0 güncellemesini resmi olarak sunarak kullanıcılardan olumlu dönüşler aldı.

24.05.2016 Güncelleştirme: Firma, bugün itibari ile Galaxy Note Edge Marshmallow Güncellemesi ‘nide dağıtmaya başladı. Böylece Note 4 ve sonrasında çıkan bir çok telefon için Marshmallow desteği vereceğinin sinyallerini de vermiş oldu.

Android 6.0 ı yaklaşık 3 haftadır aktif olarak kullanıyorum. Özellikle uygulamalar arası geçiş, uygulama açılış hızları ve geliştirilmiş batarya optimizasyonu ile benden de tam not aldığını belirtebilirim.

Telefon modelinizi en son Galaxy Note modeline yükseltmek istiyorsanız şu makaleme göz atabilirsiniz: Note 6 Ne Zaman Çıkacak ?

Bazı kısımlarda yararlanılan kaynak: AndroidCommunity

Bir cevap yazın