Resim Boyutu Küçültme için En İyi 5 Web Sitesi

Resim Boyutu Küçültme

Resim Boyutu Küçültme için En İyi 5 Web Sitesi

Web siteniz var ancak yavaş açılıyor ya da arkadaşınıza bir fotoğraf göndereceksiniz ancak fotoğrafın boyutu büyük olduğu için zaman alıyor. Bu durumda bu makale sizin probleminizi çözecek. Web sitenize daha fazla ziyaretçi almak için sitenize yüklediğiniz resimlerin boyutlarını küçülterek web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamanız gerekiyor. Sizin için en sık kullandığım 5 resim boyutu küçültme sitesi ni inceledim.

Yazıldı: Web sitenizin açılış hızını test edin.

Resim boyutunu küçültürken resimlerin kalitesinin orjinal resme yakın olması önemli. Çünkü sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, buzlu bir fotoğraf karesi görmek istemeyeceklerdir. Bu nedenle kalite/boyut dengesine dikkat etmek gerekiyor.

Aşağıdaki siteler bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden, online olarak resimlerinizin boyutunu kaliteden hemen hemen ödün vermeden küçültüyor.

Siteleri incelerken Google görseller den İstanbul / İstiklal Caddesi temalı telif hakları olmayan bir fotoğraf buldum. İnternet ten indirdiğim de fotoğrafın boyutu: 448KB idi.

1- Compressor.io

Resim Boyutu Küçültme Compressor-io
Resim Boyutu Küçültme Compressor-io

Compressor.io sitesi benim en sık kullandığım resim boyutu küçültme sitesi diyebilirim. Site ücretsiz olmakla beraber, JPEG – PNG – GIF – SVG formatındaki resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

Seçmiş olduğum İstanbul Resmini %28 lik bir sıkıştırma oranı ile 459.75KB büyüklükten 328.83KB büyüklüğe düşürerek %28 tasarruf sağlamış olduk. Resmi sıkıştırdığınızda resim üzerinde kayar çubuk ile orjinal resim ve optimize edilmiş resim arasında fark olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. TeknolojiLab.Com sitesin deki resimlerin bir çoğunu compressor.io sitesi ile optimize ediyorum.

Unutmayın ki internetten indirmiş olduğum İstanbul fotoğrafı hali hazır da optimize edilmiş bir fotoğraftır. Ona rağmen %28 lik bir oranda küçültme gerçekten çok iyi bir değer.

Compressor.io sitesi şu an için toplu resim yüklemeyi desteklemiyor ancak yakında toplu resim yüklemenin de geleceği belirtiliyor.

2- TinyPNG

Resim Boyutu Küçültme Tinypng

TinyPNG sitesi de resim boyutu küçültme siteleri arasında resim kalitesini orjinale yakın düzeyde korurken resim boyutunu etkin derecede düşürüyor. Üzerinde test yaptığımız fotoğrafı %48 oranında küçülterek 240.5 KB boyutlarına indirdi.

TinyPNG yalnızca PNG ve JPG formatlarını destekliyor. Her bir resmin max boyutu 5MB’ı geçmeyecek şekilde 20 resme kadar toplu yükleme yapabiliyorsunuz.

3- Jpeg-Optimizer

Resim Boyutu Küçültme Jpeg-Optimizer

Jpeg optimizer sitesi yalnızca Jpeg formatını destekliyor. Çalışma mantığı diğer sitelerden biraz farklı. Site açıldığında  Compression Level kısmında 0-99 arası bir değer oluyor. Ben 80 yazdım. Sonuç olarak İstiklal Caddesi fotoğrafında %24.9 bir küçültme yaparak 337.4KB’a düştü.

Jpeg Optimizer sitesi resim ölçülerinizi düzenlemeye de izin veriyor. Resminizi küçültmek istediğiniz genişliği Resize Photo kısmına yazıyorsunuz. Böylece resim boyutlarını istediğiniz genişliğe indirger iken hemde optimize edebiliyorsunuz.

4- Compress.Phots

Resim Boyutu Küçültme Compress Photos

Compress.Photos sitesi PNG ve JPEG formatlarını destekliyor. Her bir dosya boyutu max 50MB olmak üzere toplu dosya yüklemeyi destekliyor.

Yüklemiş olduğumuz Istiklal Caddesi resmini %42 küçülterek, 256.77kB boyutuna indirdi. Toplu yüklemelerde sıkıştırma sonrası Save ALL Files tıklayarak tüm resimleri tek bir zip dosyası olarak tekrar bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Sıkıştırma oranına bakıldığında Compress.Photos sitesi kullanıcıların ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

5- Optimizilla 

Resim Boyutu Küçültme Optimizilla
Resim Boyutu Küçültme Optimizilla

Optimizilla çalışma mantığı, 3. sırada yer alan jpeg-optimizer çalışma mantığına benziyor. Toplu yüklemeyi destekleyen site, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi orjinal resim ile optimize edilmiş resmi yan yana koyuyor. Sağdaki kalite seviyesinden (bu fotoğraf için 90 ayarlamış idim) seviyeyi değiştirerek yeni boyutta resimler elde ediyorsunuz.

Optimizilla %90 lık kalite seviyesinde İstiklal Caddesi resim büyüklüğünü %14 küçülterek 387kB ‘a indirdi. Toplu yüklediğiniz resimleri Download All butonu ile zip olarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

SONUÇ

En iyi resim boyutu küçültme siteleri içerisinde benim tercihim, 1-2 ve 4. sıradaki siteler. Şunu bilmekte fayda var, her sitenin resimleri sıkıştırmada kullandığı teknoloji farklı. Bu makaledeki İstiklal Caddesi fotoğrafını %48 ile en iyi TinyPng sitesi küçülttü.

Ben resim küçültürken, TinyPng ve Compressor.io sitelerini aynı anda kullanıyorum. Hangisi daha iyi sonuç verirse makaleme onu ekliyorum.

Bu makaleyi, bu satıra kadar okuduysanız bu konu sizin için önem arz ediyor. Aşağıdaki yazıyı da okumanızı öneririm. 

Gif Nasıl Yapılır? En İyi 5 Gif Yapma Sitesi

4 comments

 1. Fatih Demir

  Mükemmel bir paylaşım olmuş. Çok faydalı.
  compressor.io ‘yu denedim. Ortalama %30 ve %45 arasında ufaltıyor resimleri.

  TinyPNG’yi de denedim.
  TinyPNG’de 10 tane dosyayı sürükle bırak yaparak yükledim. 10 tane resimin toplam dosya boyutu, 2.61 Mb tı. 1.72 MB’a düştü.

  İkisinde de kalite/çözünürlük/görüntü vs. anlamında gözle hissettirilecek bir kayıp yok. Gayet başarılılar.

  compressor daha başarılı gibi geldi bana. Ama toplu dosya yükleme olmaması kötü tabi.

  • Fatih Demir

   Bu arada compress.photos da çok sağlam çıktı. 9.42 MB lık dosyayı, 1.14 MB boyutuna düşürdü.

   Ayrıca TinyPNG ve compressor ile de yüklediğim aynı resimleri karşılaştırdığımda, compress.photos daha başarılı çıktı.

   • M. Yasin Kazova

    Compress.Photos toplu yüklemelerde gayet başarılı. Eğer bir blog vs tutuyor isen aşırı resimle işin olmayacağı için teker teker compressor.io ile resimleri optimize etmek işini görecektir.
    Farklı alanlarda toplu küçültme yapmak için compress.photos gerek toplu yükleme olsun, gerek sıkıştırma sonrası toplu indirme olsun güzel bir araç.

  • M. Yasin Kazova

   Merhaba Fatih,
   Öncelikle yorumun için teşekkürler. Yazımı beğenmene sevindim.
   Yukarıdaki servislerden benim en beğendiğim compressor.io . Toplu yüklemeyi desteklemiyor ancak, tek tek yüklemelerde gerçekten %40-%60 arasında mükemmel sonuçlar veriyor.
   Ben teknolojilab a resim eklerken genelde o servisi kullanıyorum. Tiny png servisi JPEG dosyaları sıkıştırabiliyor ancak uzmanlık alanı PNG sıkıştırması. Eğer PNG uzantılı dosyaların var ise %40-%50 arasında kaliteden ödün vermeden sıkıştırdığını sende göreceksin.

Bir cevap yazın