Playstation Vr Fiyat ve Çıkış Tarihi, Sony Sanal Gerçeklik Gözlüğü İnceleme

Playstation Vr Nedir?

Sanal gerçeklik kavramının her geçen gün daha da popülerleşmesi ile firmalar ardı ardına yeni ürünlerini tanıtıyorlar. Sony geliştirilme aşamasında ismini Project Morpheus verdiği gözlüğün ürün adını Playstation VR yaptı. Bu yazımda sizlere Sony sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili, Playstation Vr nedir? sorusunu detaylıca yanıtlayacağım. Ayrıca kullanıcıların en çok merak ettiği Playstation Vr fiyat politikası, Playstation Vr çıkış tarihi ve Sony sanal gözlüğünün özelliklerini detaylıca ele alacağım.

Bu makale güncellendi: 05.01.2017

Türkiye için Playstation VR çıkış tarihi resmi olarak netlik kazandı. Playstation VR ülkemiz de 24 Ocak 2017 tarihinde satışa çıkacak.

Playstation Vr Türkiye Fiyatı
Playstation Vr Türkiye Fiyatı

Playstation Türkiye resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamaya göre Playstation Vr Türkiye Fiyatı 1699 TL olacak. Playstation Vr fiyat konusunda dolar kurundan pek te etkilenmemiş görünüyor. Makalemin ilerleyen kısımlarında da göreceğiniz gibi yurtdışı ile Playstatiton Vr Türkiye fiyatı arasında beklendiği kadar ekstrem farklar bulunmuyor.

Yurtdışında 400 $’a satışa sunulan ürün ülkemiz’de 1699 TL olarak satışa sunuluyor. (Dolar kuru ortalama 3.6 TL kabul edilip, %18 KDV eklenir ise: tam olarak 1699 TL’ye tekamül ediyor.)

Yazımın ilerleyen kısımların da daha detaylı değineceğim ancak sabırsız okuyucular için, bir çok ülkede Playstation Vr Fiyatı 400$ olacak. Ancak bu fiyat içerisinde kamera yada move kontrolcüleri olmayacak. Bunlar olmadan gözlüğü kullanamıyorsunuz. Sony Playstation VR çıkış tarihi ise, Ekim ayı olarak açıklandı. Şimdi detaylı olarak Playstation VR konusuna değinelim.

Playstation VR Nedir?

Sony Playstation VR
Sony Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Playstation VR

Playstation Vr, Playstation oyun konsolu için geliştirilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. Amaç, oyunlarda daha fazla his, oyun oynarken bulunduğunuz ortamı unutma ve daha üst seviye bir eğlence deneyimi diyebilirim. Nasıl ki Oculus Rift (oculus sanal gerçeklik gözlüğü) gücünü donanımsal açıdan üst seviye bir bilgisayardan alıyorsa, Playstation VR’da gücünü Playstation oyun konsolundan alıyor. (Şu an için yalnızca Playstation 4’e uyumlu)

Yazıldı: Sanal Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Eylül 2016‘da çıkacak Playstation Vr için Youtube resmi kanalında yayınlanan bir video:

Playstation VR Özellikleri

Playstation Vr gözlük, Playstation 4 konsol ile çalışıyor. (bundan sonra çıkacak PS konsolları da destekleyecek) Gözlük önünde, yanlarında ve arkasında bulunan ledler yardımı ile 3D uzayda bulunduğunuz konum algılanıyor.

 

Playstation Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Playstation Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Playstation Vr gözlük, Playstation 4’e HDMI bir kablo ile bağlanıyor. Böylece görüntü kalitesi bozulmadan gözlüğe aktarılıyor. Gözlük üzerindeki ledler, Playstation kamera ile 360 derece olarak takip ediliyor. Bu nedenle sadece gözlük aldığınız zaman hiç bir işinize yaramayacaktır. Ledlerin takibi için ayrıca Playstation kamera da almanız gerekiyor. Böylece gözlüğünüzü kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sony, gözlük üzerindeki ledlerin Playstation kamera ile saniyede 1000 defa kontrol edildiğini iddia ediyor. Buda bulunduğunuz konumun anlık olarak, oynadığınız oyunda algılanması anlamına geliyor.

Sony sanal gerçeklik gözlük çözünürlüğü 1920 x 1080 olarak karşımıza çıkıyor. Bu çözünürlük, sektörün lideri Oculus Rift’ten daha düşük. (oculus rift 2160 x 1200 çözünürlük sunuyor idi) Ancak 1920 x 1080 çözünürlük, oyunları derinden hissetmeniz için iyi bir çözünürlük.

Ps Vr gözlük’te dahili bir ses sistemi bulunmuyor. Satın aldığınızda kutusundan bir kulaklık çıkacak. Yada harici olarak kullandığınız bir ses sistemini gözlüğe bağlayabileceksiniz.

Playstation Vr Tasarım

Sony her ürününde olduğu gibi bu üründe de kendisinden beklenen şık ve kaliteli tasarımı kullanıcıların beğenisine sundu. Bir çok sanal gerçeklik gözlüğünün ön kısmında (ekranın bulunduğu kısım) dikdörtgen bir kutu şekli var iken, Sony Playstation Vr‘da oval ve modern hatlar tercih edilmiş.

Sony Playstation Vr Tasarım
Sony Playstation Vr arkasında bulunan button yardımı ile kafanıza uyum sağlıyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz buton, gözlüğün kafanızın çevresine tam olarak uyum sağlamasını sağlıyor. Bu özellik bence oldukça yararlı olmuş. Samsung Galaxy Vr gibi gözlükler de, gözlüğün kafaya uyum sağlaması için cırt cırtlar bulunuyor idi. Buda hem profesyonel görünmüyor hemde kafatasını rahatsız ediyor idi.

Sony, gözlük yada lens kullanan kullanıcıları da unutmamış. Playstation Vr gözlük önünde bulunan bir buton yardımı ile, ekranın gözünüze yakınlığını ayarlayabiliyorsunuz. Böylece gözlük vs. kullanıyorsanız, Playstation VR’ı daha ergonomik olarak kullanabiliyorsunuz.

Sony Sanal Gerceklik Gozluğü - Playstation Vr

Sony geliştirilme aşamasındaki proje adı Project Morpheus olan gözlüğünde ledleri gizlememiş. Sektör de bulunan bir çok sanal gerçeklik gözlüğü yapısında bulunan ledler yardımı ile kamera yada kontrol üniteleri ile takip ediliyor. Sony bir farklılık yaparak bu ledleri gizlememiş tasarımına modern bir görünüm kazandırmış.

Playstation VR Fiyat Politikası

Playstation Vr fiyat konusunda diğer üst seviye sanal gerçeklik gözlüklerine göre daha avantajlı. Çünkü kendi segmentindeki gözlükleri (örneğin: Oculus Rift, Htc Vive) kullanmanız için ortalama fiyatı 1000 doları bulan donanımsal bakımdan üst seviye bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ancak Playstation Vr’ı kullanmanız için 400 $ değerinde bir Playstation 4’e sahip olmanız yeterli.

Playstation Vr Fiyat
Playstation Vr Fiyatı

Yukarıdaki resim Playstation Vr fiyatı konusunda aslında her şeyi açıklıyor. Sony Sanal Gerçeklik Gözlüğü ‘nü tanıtırken 400$ bir fiyat açıklamış idi. Playstation Vr Türkiye fiyatı ise 1699 TL olarak açıklandı. Ancak kullanıcıların şuna dikkat etmesi gerekiyor, Ps VR gözlük tek başına kullanılamıyor. Gözlüğün kullanılması için, Playstation oyun konsolu, playstation kamera, ve oyun kolu gerekiyor. Sanal gerçekliği daha da derinden yaşamak isteyenler ayrıca Playstation Move kontrol kollarını isteğe bağlı olarak alabilir.

Eğer hiç playstation konsolunuz yoksa ve gözlük dahil bir playstation alacaksanız paket şöyle olacak.

 • Ps4 Konsol + Standart Kol: 400$
 • PS Vr Gözlük: 400$ (Türkiye’de 1699 TL)
 • PS 4 Kamera: 50$
 • PS Move: 50$

Toplamda 900 dolar yapıyor. (yaklaşık: 2650 TL)

Ancak halihazırda bir PS4 oyun konsolunuz var ise, yalnızca PS VR gözlük ve kamera almanız yeterli olacaktır. Buda 450$ (yaklaşık 1310 TL) yapıyor.

Elinizde sanal gerçekliğe dair hiç bir bilgisayar yada konsol bulunmadığını düşünelim. Hem ucuz, hem de kaliteli bir sanal gerçeklik deneyimi yaşamak istiyorsunuz. Daha önce yazdığım Oculus Rift Fiyat ve Özellikleri yazımda, Oculus Rift gözlük ile sanal gerçeklik yaşamanız için oculus rift gözlük + bilgisayar kombinasyonunun toplamda 4500TL civarında olduğunu açıklamış idim. Aynı şekilde HTC Vive ile bunu yaşamak isterseniz Htc Vive gözlük + bilgisayar için toplamda (gözlük 799$, bilgisayar 1000$) 5200 TL ödemeniz gerekiyor.

Yazıldı: Htc Vive Fiyat ve Özellikleri, Türkiye’den Nasıl Satın Alınır

Tüm bunları düşündüğümüzde Playstation Vr fiyat konusunda kullanıcılara oldukça avantajlı bir seçenek sunuyor. ( PS4 Konsol + PS4 Kamera + PS Move + Ps Vr Gözlük = yaklaşık 2650 TL )

Yazıldı: En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri (2016)

Not: Yukarıda PS Vr gözlük fiyat analizini yaparken, yurtdışı satış fiyatlarını baz aldım. Türkiye satış fiyatı farklılık gösterebilir. Sony, gözlüğün ne zaman Türkiye’de satışa sunulacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Playstation Vr Çıkış Tarihi

2016 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) Sony, Playstation Vr çıkış tarihi olarak 2016 sonlarını (Ekim ayı) işaret etti. Rakipleri olan Htc Vive ve Oculus Rift, 2016 Mayıs ayı itibari ile kullanıcılara gönderilmeye başlandı.

Playstation Vr Türkiye çıkış tarihi 24 Ocak 2017 olarak açıklandı.

Playstation Vr Çıkış Tarihi

PS Vr çıkış tarihi konusunda rakiplerine göre geç kalmış. Bu gözlüğün satış başarısına etki edecek mi bilinmez ancak PS4 hayranlarının gözlüğü merakla bekledikleri aşikar.

Playstation Vr Oyunları

Playstation Vr ile oyun oynamanız için, Konsolunuza PS Vr için geliştirilmiş oyunları yüklemeniz gerekiyor. Yani piyasada bulunan oyunlar şu an için sanal gerçekliğe uygun olarak geliştirilmediğin den dolayı, Playstation Vr’i desteklemiyor. Ancak bu konuda Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda kullanıcıları sevindirecek bir açıklama yapıldı.

Playstation Vr Oyun Mechanized Combat League
Playstation Vr için geliştirilmiş oyun: Mechanized Combat League

Sony Sanal Gerçeklik Gözlüğü Playstation Vr için geliştirilmiş 50 adet oyunun 2016 yıl sonuna kadar hazır olacağını açıkladı.

Aşağıda, Youtube GameCross sayfası tarafından hazırlanmış olan videoda Playstation Vr’a gelecek olan 10 adet oyunun kısa önizlemeleri yer alıyor.

Sanal gerçekliği desteklemeyen geleneksel oyunlar da Ps Vr’da oynanacak. Ancak, bu oyunlar 360 derece görüş açısını ve pozisyon değişimini algılamayacak. Playstation Vr ile bu oyunları bir sinema perdesinde oynar gibi büyük bir ekranda oynuyor hissi elde edebileceksiniz.

Playstation Vr Türkiye’de Satılacak Mı?

Sony sanal gözlüğü Playstation Vr’ın Türkiye‘de çıkış tarihi ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak Türkiye’de resmi Sony distribütörleri olduğu için Ps Vr gözlüğün Türkiye’ye gelmesinin çok ta gecikmeyeceğini düşünüyorum. (Playstation, Telefon v.b ürünlerde olduğu gibi).

Sony Playstation Vr Ön Sipariş
Sony Resmi Sitesi’nde Playstation Vr Ön Siparişi Tükendi.

Sony resmi İngilizce sitesinde ön siparişlerin bittiğini açıkladı. (America ve Kanada için) Ancak yaz aylarında ön siparişlerin tekrar aktif olacağını belirtiyor. Sony Türkiye sitesinde ön sipariş formu henüz aktif değil.

Sony Playstation VR Türkiye sitesine gitmek için tıklayın.

Ürün ilk olarak Amerika ve Kanada’da dağıtıma başlayacak. Ürün çıkış tarihinden sonra Türkiye’den nasıl satın alınacağı ile ilgili detayları bu sayfada paylaşacağım.

Playstation Vr Kutu İçeriği

Playstation Vr fiyatı 400 doları ödediğinizde, kutudan aşağıdaki ürünler çıkacak.

Playstation Vr Kutu İçeriği
Playstation Vr Kutu İçeriği

Ps Vr gözlük kutusu içerisinden, Ps Vr Gözlük, işlemci ünitesi, stereo kulaklık, HDMI kablo, USB kablo, AC güç kablosu ve kutusu çıkacak.

Gözlük piyasaya çıktıktan sonra, Sony kullanıcılara ayrıca tüm donanımları içeren tek bir paket alternatifi sunacak. Paket içerisinde, Ps4 konsol, Ps Vr Gözlük, Ps Move, Ps Kamera bulunacak. Firma bunun için henüz bir fiyat açıklamadı. Ürün satışa sunulduktan sonra, siz her bir ürünü piyasadan ayrı ayrı alarak daha ucuza getirebilirsiniz.

SONUÇ

Playstation Vr fiyat konusunda rakiplerinden daha avantajlı seçenekler sunuyor. Bu da tercih sebebi olabilir. Bildiğiniz gibi Playstation piyasa da olduğu yıllar da ne bir Oculus Rift ne de Htc Vive vardı. Bu nedenle oyun geliştiricileri, sanal gerçeklik oyunlarını geliştirirken önceliği Playstation platformuna verebilirler.

Playstation Vr çıkış tarihi konusunda gecikse dahi, satış rakamı olarak Htc Vive’ı geçeceğini düşünüyorum. Playstation 4 sahibi kullanıcı sayısı hiç azımsanmayacak derecede fazla. Bir adet gözlük olarak neden sanal gerçekliğe geçiş yapmasınlar ?

Sanal gerçeklik konusunda daha ekonomik çözümler arıyorsanız daha önce yazmış olduğum: En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri listesinde ki ekonomik seçeneklere göz atabilirsiniz.

Son olarak, Playstation Vr’ın çıkması ile birlikte, Xbox gibi güçlü bir rakip karşısında Playstation oyun platformunun dahada canlanacağını düşünüyorum.

Bu makalemi, Sony Playstation Vr sanal gerçeklik gözlüğü konusunda gelişmeler oldukça güncelleyeceğim.

Sanal gerçekliği daha ekonomik fiyatlar ile yaşamak istiyorsanız Android ve iOS desteği olan Google Cardboard hakkında yazmış olduğum makalemi okuyabilirsiniz.

8 comments

 1. Devrim Özbek

  dün satın aldım korkunç bir şey.sanal ortamı damarlarınıza kadar gerçekçi hissetiriyor.bu günde the rigs geldi ilk oyunum.kanımca oyunlarda yeni bir boyuta geçtik.bu bir DEVRİM:)

  • M. Yasin Kazova

   Evet devrim Bey basit sanal gerçeklik Gözlüklerin de dahi baş dönmesi olabiliyor. Playstation vr gözlük çözünürlüğünden memnun musunuz? Gözlük görüntü kalitesi konusunda tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

   • Devrim Özbek

    çözünürlüğü konusunda biraz daha kendisini geliştireceğine inanıyorum.ama o kadarda negatif ve 3. sınıf değil.ben kendi adıma hem eğleniyorum ve müthiş zaman geçiriyorum.46 yaşın verdiği olgunlukla asla şimdiki nesil genç arkadaşlar gibi her şeyin 4/4 lük olması çabası yok bende.dün akşam oyunlarımda VR olmayan titanfall 2 yi VR ın sinematik modunda oynadığım final kısmı muhteşemdi.gözlük ekranında dev bir film perdesinde oynadım oyunu güzel bir andı.

   • Devrim Özbek

    bazı durumlarda flu olabiliyor görüntü ama gözlük içi lenslerin temizliği kutuda verilen temzilik beziyle mumtazaman daima yapılmalı.gözlük kaskı ayarlandığında
    dış ortamla ilişiğiniz kesiliyor.gözlük içinde bazen buğulanma olabiliyor.bu yüzden ara sıra lenslerin temizliği şart

Bir cevap yazın