Gerçek Zamanlı 3D ile İstediğiniz Ünlüye Dönüşün

Gerçek Zamanlı 3D Modellemesi: Face2Face

Gerçek Zamanlı 3D Modellemesi Ünlüleri Korkutacak

Stanford Üniversitesi ‘nden bir kısım araştırmacı Gerçek zamanlı 3D modellemesi teknolojisi ile insanların yüzlerini web kamerası harici ek bir donanıma ihtiyaç duymadan, profesyonelce kontrol etmeyi başardı.

İşin ilginç yanı ise, bu teknoloji ile dublaj zirve yapabilir. Ünlü bir sanatçı yada politikacı düşünün. Bir röportajdan kare yakalıyorsunuz. Yakalanan resim karesi araştırmacı grup tarafından geliştirilen yazılım ile işleme alınıyor. Bilgisayarınızdaki web kamerası sizin yüz, ağız göz hareketlerinizi takip ediyor. Geliştirilen teknoloji ile profesyonelce resimdeki yüz ile sizin hareketlerinizi birebir örtüştürüyor.

Araştırmacı grup geliştirdikleri teknolojiyi Putin, Obama gibi ünlülere uyguladı. Sonucu ise aşağıdaki video da görüntüleyebilirsiniz.

Günümüzde dublaj teknolojisi zaten var. Ancak dublajın gerçek zamanlı olması ve kesintisiz olarak devam etmesi bu araştırmayı önemli kılıyor. Bunu yaparken ise tek ihtiyacınız olan şey, bilgisayar ortamı ve web kamerası.

Sonuç

Geçtiğimiz yıllarda dublaj konusunun ülke gündemini nasıl değiştirdiğini hatırlayın. Teknoloji büyük bir ivme ile gelişiyor. Gelecek yıllarda bu teknolojinin olgunlaşması ile bu dublaj, bu dublaj değil tartışmaları bizi bekleyebilir.

Gerçek zamanlı 3D modellemesi projesindeki son gelişmeleri linkteki adresten takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın