Galaxy S7 işlemcisi Exynos, Snapdragon Karşılaştırması

Samsung Galaxy S7

Galaxy S7 işlemcisi Exynos, Snapdragon’lu Versiyondan Daha Hızlı

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S7 modellerini iki farklı işlemci ile çıkardı. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’deki Galaxy S7’ler Snapdragon 820 işlemciye sahipken, diğer bölgelerdeki Galaxy S7 işlemcisi ise Samsung tarafından geliştirilen Exynos 8890.

Snapdragon’un önceki modellerinde ortaya çıkan aşırı ısınma probleminden dolayı Samsung son Galaxy modellerinde kendi geliştirdiği işlemci Exynos u tercih ederek kullanıcıları rahatlatmayı başarmış idi.

Kullanıcıların merak ettiği soru ise hangi Galaxy S7 işlemcisi daha hızlı? Bu konuda geçtiğimiz günlerde yapılan çeşitli testler oldu. Bunlardan birisi aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Galaxy S7 işlemcisi Exynos 8890 Snapdragon 820 Karşılaştırma
Galaxy S7 işlemcisi Exynos 8890 ve Snapdragon 820 Karşılaştırma

Tabloda iki işlemciye de çeşitli testler uygulanıyor. Yeşil olarak işaretlenmiş değerler, uygulanan testlerde hangi işlemcinin kazanan olduğunu açıklıyor. Tabloya baktığımızda bazı testlerde Snapdragon 820 daha iyi iken bazılarında Exynos 8890 lider geliyor.

Bugün Youtube’da kullanıcıların kafalarındaki soru işaretini kaldırmaya yardımcı olacak bir video yayınlandı. Çin lokasyonlu youtuber Vật Vờ tarafından yayınlanan video da Exynos işlemcili Galaxy S7 ‘nin Snapdragon işlemcili modele göre daha hızlı olduğu görülüyor.

Sonuç

Videolar da çeşitli oyun ve uygulamaların açılış hızları yer alıyor. Görünene göre Exynos 8890 ile uygulama ve oyunlar daha hızlı yanıt veriyor. Bu videoları sadece sizlere ön bilgi olarak sunuyorum. Samsung Galaxy S7 yi kendi işlemcisi Exynos a daha iyi optimize etmiş olabilir. Türkiye de satışa sunulan Galaxy S7 lerin Exynos işlemci ile geldiğini hatırlatmakta fayda var.

Samsung serinin yeni cihazı olan Galaxy S8’i 2017 Nisan ayında tanıtacak. Galaxy S8 ‘de Snap Dragon 835 işlemcisi kullanılacak.

Yararlanılan Kaynak: sammobile

 

Bir cevap yazın