Galaxy Note Edge için Android 6 Marshmallow Güncellemesi

Note Edge Marshmallow Güncellemesi

Samsung Galaxy Note Edge Marshmallow Güncellemesi

Samsung Galaxy Note Edge Marshmallow güncellemesi Avrupa’da bugün itibari ile (24.05.2016) dağıtılmaya başlandı. Samsung’un kavisli ekrana sahip ilk telefonlarından birisi olan Note Edge Android 6.0.1 güncellemesi alarak bir çok yeni özelliğe kavuşuyor.

Geçtiğimiz haftalar da Galaxy Note 4 için Android Marshmallow güncellemesi Samsung tarafından Türkiye’de dağıtılmaya başlanmış idi. Bu güncellemenin üzerinden çok geçmeden Samsung bugün itibari ile Note Edge Marshmallow Güncellemesi ‘ni dağıtmaya başladı.

Samsung’a yakınlığı ile bilinen SamMobile sitesi güncellemenin 1.5GB büyüklüğün de geldiğini belirtiyor. (Note 4 için 1.3GB büyüklüğünde gelmişti.)

Galaxy Note Edge Android 6
Samsung Galaxy Note Edge

Note Edge Marshmallow Türkiye Güncellemesi Ne Zaman Yayınlanacak ?

Note Edge Android 6 güncellemesi henüz Türkiye’de yayınlanmaya başlamadı. Ancak, bir kaç hafta içerisinde Türkiye’de de yayınlanmaya başlayacağını düşünüyorum. Çünkü, Note 4 için güncelleme Avrupa da yayınlandıktan yaklaşık 3 hafta sonra Türkiye’de yayınlanmaya başlamış idi.

Note Edge Marshmallow Türkiye güncelleştirmesi yayınlandığında makalemi güncelleyeceğim. Bu nedenle ara sıra takip etmenizi öneririm.

Note Edge Marshmallow Güncellemesi Nasıl Yüklenir ?

OTA İle

Note Edge Android 6.0.1 güncelleştirmesi geldiğinde eğer telefonunuzda otomatik güncelleştirmeler açık ise, bildirimler ekranında yazılım güncelleştirmesi geldiği belirecektir. Bildirime tıklayıp güncelleştirmeyi telefonunuza indirin. Sonra, kuruluma onay verin. Kurulum yaklaşık 20 dakika sürecektir. İlk yeniden başlatmada telefonunuzda ki mevcut yazılımların Android 6 optimizasyonu sağlanacaktır. Sonrasında yeni işletim sistemini kullanabileceksiniz.

Benim size önerim, telefonunuzun Ayarlar > Cihaz / Telefon > Hakkında kısmından güncelleştirmeleri manuel olarak kontrol etmenizdir. Böylece güncellemenin yayınlanması durumunda daha çabuk edinebilirsiniz.

Bilgisayar İle (SmartSwitch)

OTA güncelleştirmesi kademeli olarak yayınlanıyor. Bu nedenle telefonunuz tüm kullanıcılar ile aynı anda güncelleştirme almayabilir. Bir kaç gün gecikebilir, yada güncelleştirmeyi erken alabilirsiniz.

Note Edge Marshmallow Güncellemesi ‘ni daha hızlı almak istiyorsanız, benim size önerim Samsung’un cihaz bağlantı yazılımı Smart Switch’i kullanmanız. Note Edge Android 6.0.1 güncelleştirmesinin gelip gelmediğini öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Galaxy Note Edge ile bilgisayarınızı eşleştirmek için gerekli yazılımı bu adresten indirin. (Samsung Smart Switch)
  • Yazılım kurulduğunda telefonunuzu usb kablo ile bilgisayara bağlayın. Galaxy Note Edge otomatik olarak algılanacaktır.
  • Smart Switch’e bağlandığınızda otomatik olarak telefonunuzun modeli ve resmi ana ekranda çıkacaktır.

Smart Switch S6 Edge

  • Eğer telefonunuz için Galaxy Note Edge Marshmallow güncelleştirmesi var ise, ana ekranda “Update” butonu çıkacaktır. Butonu tıklayın ve gerekli yönlendirmeleri takip edin. (benim telefonum S6 Edge olduğu için yukarıdaki ekran görüntüsünü almak adına kendi telefonumu kullandım)

Galaxy Note Edge Andoid 6.0.1 Özellikleri

Android 6 ile cihazınıza bir çok yeni özellik gelecek. En beğendiklerimi aşağıda açıkladım.

Google Now

Ekranda bulunan verilere göre telefonunuz tarama yapıyor. Mesela, bir haber okuyorsunuz bu sırada telefonunuzun home tuşuna basılı tuttunuz. Haber içerisinde Örümcek Adam kelimesi geçiyor diyelim. Home tuşuna bastığınızda otomatik olarak örümcek adam filmi tanıtımı, imdb puanı vs. çıkacaktır.

Ayrıca Home butonuna basarak Google Now ile otomatik olarak ekran görüntüsü alıp paylaşabiliyorsunuz.

Doze Mod

Doze Mod benim en sevdiğim özellikler arasında yer alıyor. Galaxy Note Edge Marshmallow güncelleştirmesi yüklediğinizde telefonunuzun şarjının daha uzun gideceğinden emin olabilirsiniz.

Doze teknolojisi telefonunuzu aktif olarak kullanmadığınız da arka plandaki uygulamaları başarılı bir şekilde pasif hale getirerek şarjınızın çok daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Kelime Seçme ( Kopyala – Paylaş Özellikleri )

Android 6’da kelime seçmek ve paylaşmak çok kolay. Kelime seçince çıkan menü Android işletim sistemine çok işlevsellik kazandırmış.

Android 6 Kelime Seçme Özelliği
Android 6 Kelime Seçme Özelliği

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi Android 6’da bir kelime seçtiğinizde otomatik olarak kopyala, paylaş tamamını seç, çevir, web’de ara gibi seçenekler çıkıyor.

Ben bu özelliği en çok e-mail gönderirken kullanıyorum. Mesela, bir arkadaşıma iban numarası göndereceğim diyelim, iban numarasını seçiyorum, paylaş tıklayarak Gmail uygulaması ile paylaşıyorum. Kime göndereceğimi seçiyorum ve gönderiyorum.

SONUÇ

Galaxy Note Edge Marshmallow Güncellemesi gelecek haftalarda kademeli olarak Türkiye’de de yayınlamaya başlanacağını düşünüyorum.

Android 6, önceki Android sürümlerine göre oldukça kararlı. Yukarıda belirttiğim özellikler arasında bulunan doze mode ve gelişmiş kelime seçme özellikleri kullanıcıya Android 6 farkını hissettiriyor.

Güncelleştirmeler konusunda gelişmeler oldukça, bende makalemi güncelleştireceğim.

3 comments

Bir cevap yazın