En iyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri (2016)

En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri

2016’nın En iyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Kullanıcıları farklı dünyalara götüren, teknoloji firmalarının yeni yatırım platformu sanal gerçeklik gözlükleri her geçen gün yaygınlaşıyor. 2016’nın en iyi sanal gerçeklik gözlükleri ni ve fiyatlarını bu yazıda toparladım.

Yazıldı: Sanal Gerçeklik Nedir?

Oculus Rift

Oculus Rift Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Oculus Rift Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Oculus, sanal gerçeklik kavramının popülerleşmesindeki en önemli aktör diyebiliriz. Palmer Luckey tarafından kurulan firma Facebook tarafından keşfedildi ve 2 Milyar Dolar gibi büyük bir bedel ile satın alındı. Facebook’un geçmişi çok olmayan bir firmaya 2 milyar dolar vermesi tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu güne baktığımızda Facebook ‘un ne kadar doğru bir karar vermiş olduğunu görüyoruz.

Oculus Rift göz başına 1080*1200 çözünürlük sunuyor. Entegre kulaklık sistemi ile 3 boyutlu ses deneyimi yaşamanızı vaad ediyor. Ancak cihazı kullanabilmeniz için güçlü bir donanımsal yapıya ihtiyacınız oluyor. NVidia GTX 970M / AMD R9 220 yada eşlenik kalitede bir ekran kartı ve 8GB üzerinde RAM e sahip olan bir bilgisayarınız olması gerekiyor.

Marketteki en iyi gözlük olarak lanse edilen Oculus Rift’i erken sipariş verip Haziran 2016 tarihinden itibaren cihazınızı alabilirsiniz.

Yazıldı: Oculus Rift Fiyat ve Özellikleri, Türkiye’de Nasıl Satın Alınır?

 • Fiyat: 599 Dolar
 • Paket İçeriği: Kask, bağlantı kabloları, xbox one oyun kolu, iki adet ücretsiz oyun,
 • Websitesi

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR - en iyi sanal gerçeklik gözlükleri
Samsung Gear VR Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Bu günlerde Galaxy S6 Edge cihazımla birlikte kullandığım gözlük. Yazılım ve teknoloji olarak Oculus teknolojisini kullanıyor. Samsung ve Oculus firması tarafından ortak geliştirilen Gear VR’ı kullanmanız için Galaxy S6, S6 Edge, Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy Note5, S6+ cihazlarından birisine sahip olmanız gerekiyor. Kısacası Gear VR yazılımsal gücünü sektörün önemli oyuncusu Oculus’tan alırken, donanım gücünü ise Samsung’un son model telefonlarından alıyor. Fiyatı Oculus Rift kadar pahalı olmayan model şu anda satışta olup müşterilerini bekliyor.

Yazıldı: Samsung Gear Vr Fiyatı ve Özellikleri

En iyi sanal gerçeklik gözlükleri sıralamasında orta segment cihazlar arasında yer alan Gear VR’a telefonunuzu taktığınızda otomatik olarak gerekli yazılımlar yükleniyor. Uygulama marketi ise süper bir ivme ile büyüyor. Gelecek günlerde Gear VR için detaylı bir inceleme yazısına yer vereceğim.

Yazıldı: Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge Türkiye Satış Fiyatı

Eğer Gear VR ‘ı destekleyen Samsung bir telefonunuz var ise bu gözlük hem fiyatı, hem uygulama marketi ile size önerebileceğim bir model.

Samsung sanal gerçeklik gözlüğü Gear Vr’ı Nisan ayında tanıtılacak Galaxy S8 cihazı da destekleyecek.

Yazıldı: Samsung Galaxy S8 Özellikleri ve Fiyatı

Microsoft Hololens

Microsoft Hololens Gözlük
Microsoft Hololens Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Piyasaya çıkmasını merakla beklediğim gözlük. Hololens piyasadaki sanal gerçeklik gözlüklerinden bir miktar farklı. Çünkü Hololens sanal dünya ile gerçek dünyayı hologram teknolojisi ile birleştiriyor.

Çalışma masanızın üzerinde dünya haritasını incelediğinizi düşünün. Yada evinize mobilya almak istiyorsunuz. Hololens ile gerçek dünya (eviniz), mobilyalar (sanal) birleştirerek buna karar verebilirsiniz. Dolayısı ile evinizde sanki mobilyalar varmış gibi dizayn yapabileceksiniz.

Microsoft Hololens takımı tarafından yayınlanan videoya göz atın:

Hololens ‘i diğer gözlüklerden ayıran başka bir özellik ise herhangi bir bilgisayar yada telefon a ihtiyaç duymaması. İşlemcisi ve grafik arabimi üzerinde gelen gözlük tamamen bağımsız olarak çalışıyor.

Hololens Kinect tarzı bir hareket algılama teknolojisine sahip. Yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi gerçek dünya üzerindeki sanal objeleri parmaklarınız ile kontrol edebiliyorsunuz. Hololens 120 derecelik görüş açısı ve yüksek çözünürlük vaad ediyor.

Hololens, 30 Mart itibari ile geliştiricilere gönderilmeye başlanacak.

 • Fiyat: 3000 Dolar (geliştiriciler için)
 • Paket İçeriği: Bağımsız platform. Herhangi ek bir donanıma ihtiyaç duymuyor.
 • Websitesi

HTC Vive

HTC Vive Gözlük
HTC Vive Sanal Gerçelik Gözlüğü ve Aksesuarları

HTC Vive ‘da Oculus Rift’te olduğu gibi Windows platformlu, özellikle ekran kartı bakımından yüksek donanımlı bir bilgisayara ihtiyaç duyuyor. Diğer gözlüklerden farkı ise, vücudunuzun hareketlerini algılayabilmesi. Yukarıdaki fotoğrafa görünen hareket izleme kameraları gözlüğü kullanacağınız odanın köşelerine yerleştiriliyor. Bu kameralar gözlük üzerinde bulunan 37 sensörü takip ederek vücut konumunuzu algılıyor.

Sonuç olarak gözlükle birlikte girdiğiniz sanal dünyada eğilip kalkmak, yürümek gibi eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. (Samsung GR VR da bu mümkün değil) toplamda 2160*1200 çözünürlük sunan HTC Vive 110 derecelik görüş açısı sunuyor.

Yazıldı: Htc Vive Fiyat ve Özellikleri, Türkiye’den Nasıl Satın Alınır

En iyi sanal gerçeklik gözlükleri sıralamasında üst segmentte yer alan HTC Vive’ın ön sipariş listesinde Türkiye bulunmuyor. Ön sipariş listesinde bulunan ülkelere ise Mayıs ayı itibari ile gönderime başlanacak. HTC firması Vive sanal gerçeklik gözlüğünü oyun sektöründe lider firmalardan birisi olan Steam ile geliştirdiklerini de belirtmekte fayda var.

 • Fiyat: 799 Dolar (vergiler hariç)
 • Paket İçeriği: Gözlük, kontrol kolları, hareket izleme kameraları ( baz istasyonları ), diğer gözlük aksesuarları
 • Websitesi

Playstation VR

PlayStation VR
PlayStation VR Sanal Gerçelik Gözlüğü

Sony tarafından geliştirilen gözlük Playstation 4’ü destekliyor. 5.7 inc ekranı bulunan ve 120HZ yineleme hızı sunan gözlüğün aynı zamanda pozisyon algılama özelliği bulunuyor.

Ekim 2016 itibari ile satışa sunulacak gözlüğün fiyatı HTC Vive ve Oculus Rift’ten uygun. Playstation VR ‘ın piyasaya çıkması ile 50 adet oyunun da piyasada olacağı ve bir çok ünlü oyun geliştirici firmanın platforma yeni oyunlar geliştireceği Game Developers Conference 2016 ‘da açıklandı.

Yazıldı: Playstation Vr Fiyat ve Çıkış Tarihi, Sony Sanal Gerçeklik Gözlüğü İnceleme

Sony tarafından Playstation VR için yayınlanmış bir video:

 • Fiyat: 399 Dolar (Amerika), 399 Euro (Avrupa)
 • Paket İçeriği: Gözlük ve kontrol kolları
 • Platform: Sony Playstation 4
 • Websitesi

Google Cardboard

Google Cardboard
Google Cardboard Sanal Gerçelik Aparatı

Google, sanal gerçelik konusunda diğer firmaların aksine daha ucuz çözüm sunuyor. Sanal gerçelik konusunda bir miktar basit deneyim sahibi olmak isteyenler için tasarlanmış bir platform.

En iyi sanal gerçeklik gözlükleri sıralamasında en alt segmentte yer alan Google Cardboard dan diğer Htc Vive, Oculus Rift yada Samsung Gear VR da elde edebileceğiniz deneyimi almak mümkün değil. Sanal gerçeklik gözlüklerine o kadar para vermem diyenler ancak sanal gerçeklik konusunda küçük deneyimler edinmek isteyen kullanıcılar için işe yarayacak bir platform.

Tüm akıllı telefonlara uygun olan Google Cardboard a telefonunuzu yerleştirdikten sonra ihtiyacınız olan şey ise sanal gerçeklik uygulamaları. Andorid için Play Store da yer alan sanal gerçeklik uygulamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıldı: Google Cardboard V2 Fiyat ve Özellikleri, Bilmeniz Gerekenler

 • Fiyat: 15 TL – 50 TL (Türkiye deki bir çok alışveriş sitesinde bulabilirsiniz.)
 • Paket İçeriği: Karton platform
 • Platform: Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar
 • Websitesi

Zeiss VR ONE

Zeiss VR One Gözlük
Zeiss VR One Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Optik markası olarak bildiğimiz Zeiss‘te sanal gerçeklik sektörüne kayıtsız kalamadı. Samsung Gear VR’a benzeyen Zeiss One VR tüm akıllı telefonlara uyumlu. (akıllı telefonun 4.7 – 5.2 inc arasında olması gerekiyor) Yapmanız gereken Android yada iOs işletim sistemli akıllı telefonunuza, sanal gerçeklik uygulamalarını kurmak ve Zeiss One VR üzerindeki tepsiye telefonunuzu yerleştirmek. Eğer günlük yaşamda gözlük kullanıcısı iseniz Zeiss One VR kullanırken gözlüklerinizi çıkarmanıza gerek yok. 100 derecelik bir görüş açısı sunan Zeiss One VR üzerinde şarj ve kulaklık takabileceğiniz portlar bulunuyor.

 • Fiyat: 400 TL – 600 TL (Türkiye deki bir çok alışveriş sitesinde bulabilirsiniz.)
 • Paket İçeriği: Gözlük
 • Platform: Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar
 • Websitesi

SONUÇ

En İyisi: Bana göre 2016’nın en iyi sanal gerçeklik gözlükleri sıralamasında Microsoft Hololens başı çekiyor. Gözlükle çalışmak için ek bir platforma ihtiyacınız yok. Özellikle endüstriye hitap eden gözlüğün tüketici fiyatı piyasaya tam olarak çıktıktan sonra belli olacak.

En Ekonomiği: Google Cardboard ile sanal gerçeklik dünyasında ekonomik ve basit bir giriş yapabilirsiniz.

Önerdiğim Model: Ülkemiz de kolaylıkla satın alabileceğiniz, uygulama marketi hızlı bir şekilde gelişen ve arkasında Oculus (facebook) ve Samsung teknolojisini barındıran Gear VR .

TeknolojiLab’da özellikle gelecekte çok popüler olacak sanal gerçeklik kavramına odaklanmış durumdayım. Yukarıda kısaca özelliklerini belirttiğim modellerin detaylı incelemelerini gelecek günlerde sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

1 Comment

Bir cevap yazın